Souhrn dnešních zpráv !A: Rusko a Čína se ekonomicky doplňují, cena ropy dál roste a USA prodají vojenské vybavení Tchaj-wanu

Čína a Rusko společně překonají sankce i celní omezení, zní z Číny. Cena ropy roste, OPEC+ se nedohodl na zvýšení těžby. USA posílí Tchaj-wan prodejem vojenského vybavení.

Čína a Rusko překonají obtíže z obchodní války i sankcí. Jejich ekonomiky se doplňují

Gazeta. Představitel Číny na mezinárodních obchodních rozhovorech Fu C‘-jing řekl, že Čína a Rusko dokáží překonat dopady amerických cel a sankcí na svoje ekonomiky. Odpověděl tak na otázku, zda Čína bude nahrazovat ztráty z obchodní války prostřednictvím trhů BRICS a Šanghajské organizace spolupráce. Fu C‘-jing zdůraznil to, že čínská a ruská ekonomika se vzájemně doplňují a podtrhnul význam vztahů mezi lídry obou zemí.

Čína vede obchodní válku s USA, které na zemi zavedly také první sankce kvůli nákupům ruských zbraní. Rusko je cíle celé řady amerických sankcí.

Cena ropy na čtyřletém rekordu, OPEC+ se ke zvýšení těžby nemá

Reuters.  Cena ropy dosáhla nejvyšší ceny od listopadu 2014, píše Reuters.  Rostoucí cena je důsledkem nadcházejících sankcí proti Íránu, které omezí jeho vývozy ropy na světový trh, a dále neochoty OPECu zvýšit těžbu ropy.

Cena ropy Brent je na 81,62 dolarech za barel. Cena ropy WTI činí 72,37 dolarů za barel. V obou případech jde o rekordní nárůst.

Většina analytiků očekává, že americké sankce vůči Íránu povedou k tomu, že ropný trh ztratí asi 1 milion až 1,5 milionu barelů za den. Tento názor panuje i navzdory tomu, že Francie, Velká Británie, Německo a Rusko slibují zavést platební mechanismus, který by Íránu umožnil obchodovat se světem navzdory sankcím.

Skupina OPEC+ (OPEC a nečlenové, hlavně Rusko) se zatím nemá k tomu, že by zvýšila svoje těžební kapacity v reakci na íránské sankce. Pozorovatelé míní, že v nejbližší době takové rozhodnutí nepadne. Další jednání má OPEC+ naplánováno až na prosinec. Do to doby je zde „okno příležitosti“ k růstu cen ropy.

Tchaj-wan nakoupí od USA nové vojenské vybavení v ceně 330 milionů dolarů

Reuters. Americké ministerstvo zahraničí povolilo prodej náhradních dílů pro stíhačky F-16 a také dalších vojenských letadel Tchaj-wanu. Obchod má hodnotu 330 milionů dolarů. Prodej zbraní samosprávnému ostrovu, na který si činí územní nároky Čína, je dráždidlem ve vztazích s Čínou. Ty nyní procházejíé těžkým obdobím.

Podle vyjádření americké strany tento krok posílí bezpečnost a zahraniční politiku USA tím, že posílí obranné možnosti Tchaj-wanu.

Součástí dohody mají být náhradní díly pro letadla F-16, C-130, F-5 a IDF, všechny další systémy a subsystémy letadel a také program podpory a logistika, zní z Pentagonu ohledně konkrétního obsahu obchodu s Tchaj-wanem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.