Ceny ropy jdou nahoru. Saudům ani Rusům se nechce otevřít kohoutky

Rusko a Saúdská Arábie se nemají ke zvýšení těžby ropy v době, kdy USA zavedou sankce na íránskou ropu.

Ropa typu Brent se dostala nad 80 dolarů za barel poté, co Saudové i Rusové vyloučili okamžitý nárůst produkce, přestože prezident USA Donald Trump vyzval k akci na zvýšení globální nabídky.

OPEC plus Rusko se sešel v Alžíru, ale schůzka neskončila žádným formálním doporučením vzhledem ke klesající nabídce z Iránu.

Trh je nyní pod tlakem obav, které se týkají snížených dodávek z Venezuely a Íránu. Saúdsko-arabský ministr pro energetiku uvedl, že „on neovlivňuje ceny“.

Trump minulý týden napsal: „OPEC musí dostat ceny dolů!“, ale zdá se, že OPEC na jeho tweet nezareagoval.

Podle íránského ropného ministra je patrné, že producentům se nechce navýšit produkci a že trh bude mít v dalších 3-6 měsících nedostatek nabídek, což povede k vyšším cenám.

Obchodníci s komoditami, např. firma Mercuria tvrdí, že Brent se může do vánoc dostat na 90 dolarů za barel a až na 100 dolarů na začátku roku 2019. Trh bude velmi těsný, protože na Írán budou od listopadu plně implementovány americké sankce.

JP Morgan odhaduje, že sankce proti Iránu mohou vést ke ztrátě až 1,5 milionu barelů za den, Mercuria tvrdí, že až 2 milionů.

Je ovšem také možnost, že oslabí poptávka, a to kvůli napětí mezi USA a Čínou. To by ale muselo dojít k výraznému oslabení čínské poptávky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.