EU, Rusko a Čína se dohodly na zvláštním platebním systému s Íránem

Nový platební systém má vzdorovat americkým sankcím a firmám umožnit sledování vlastních legitimní zájmů v Íránu.

Tři země EU, signatáři jaderné dohody (JCPOA) s Íránem, tedy Francie, Německo a Velká Británie, se spolu s Ruskem a Čínou dohodly na vytvoření zvláštního platebního systému, kterým chtějí vzdorovat americkým sankcím vůči Íránu. Tento systém má umožnit firmám „sledovat své legitimní zájmy v Íránu“.

Představitelka EU pro zahraniční politiku Federica Mogheriniová uvedla, že se bude jednat o tzv. „SPV – special purpose vehicle“, tedy zvláštní finanční nástroj, který umožní legitimní finanční transfer mezi evropskými a íránskými firmami.

Technické týmy zatím budou zpracovávat detaily. Moskva iniciativu přivítala, ale zároveň vydala varování, že prezident Trump bude zcela jistě chtít dohodu „zašlapat do země“. Rusko počítá s tím, že USA budou na EU vykonávat „kolosální nátlak“.

Výsledek bude záležet na tom, jak daleko budou Američané ochotni zajít a co jim EU nakonec dovolí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.