Přiznání Merkelové: nemyslela jsem dost na to, jak se to lidí dotkne

Případ odvolání šéfa německé kontrarozvědky vede kancléřku k novému důrazu na věcná témata jako prioritu vlády.

Kancléřka Angela Merkelová se vyjádřila k případu bývalého šéfa německé kontrarozvědky Hans-Georga Maassena.

Merkelová najednou tvrdí, že původní rozhodnutí „vykopnout Maassena nahoru“ nemohla veřejnost přijmout. Ona osobně se prý zajímala spíš o procesy na ministerstvu vnitra, než aby myslela na to, jak moc se tato kauza lidí dotkne. Řekla, že lituje toho, co se stalo.

Proto je také správné, že toto rozhodnutí bylo korigováno, Maassen už zase “spadl dolů”. Kancléřka v důsledku ale také zvažuje změnu, která by se měla dotknout práce vlády – chce ji více zaměřit na věcná témata. Sejde se koaliční výbor, bude se hovořit o dieselových autech. Merkelová chce, aby se vláda víc věnovala problémům a starostem většiny občanů.

Koaliční výbory by se měly konat pravidelně. Velká koalice se musí věnovat velkým tématům, jako je zdravotnictví, péče, digitalizace, ale i Brexit. Plná koncentrace na věcná témata!

Rovněž představitelé dalších stran hovoří o tom, že koalice musí najít jiný pracovní modus, jinak nemůže další tři roky vydržet. V SPD se znovu rozezněly hlasy, že by sociální demokracie měla z velké koalice odejít, neboť Maassen nadále zůstává ve veřejném úřadu. Nakonec ale vedení strany šéfku sociálních demokratů Andreu Nahlesovou v této otázce podpořilo.

Více jsme o této kauze jsme psali zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.