Ruská vláda chystá velké finanční injekce pro malý a střední byznys

Cílem je zafinancovat půjčky pro podnikání v přednostních oblastech a zvýšit podíl malého a středního podnikání na ruském HDP.

Ruský stát v roce 2019 zvýší dotace ze státního rozpočtu na program preferenčních půjček pro malé a střední podnikání. Má se jednat o 11násobné zvýšení současné sumy na celkem 7,2 miliardy rublů. Stát bude ruským bankám kompenzovat půjčky tak, aby malé a střední firmy v prioritních oblastech mohly získat financování.

V delší časové perspektivě se počítá s dalším zvyšováním objemu půjček, k roku 2024 to má být celkem 66,6 miliard rublů. Celkově se na nejbližších šest let počítá s obnosem 190,9 miliard rublů na podporu malých a středních firem v Rusku.

Konkrétně půjde o půjčky s úrokovou sazbou ve výši 6,5 %, které se mají týkat odvětví s prioritou. Program na podporu malého a středního podnikání byl schválen v roce 2017 a začal fungovat v tomto roce. Avizované zvýšení částky představuje naplnění květnového dekretu prezidenta Vladimira Putina. Putin nařídil vládě, aby do roku 2024 zvýšila počet lidí působících v sektoru malého a středního byznysu na 25 milionů. Cílem je nárůst podílu malého a středního byznysu na ruském HDP v hodnotě 40 % (letos to bylo 19,9 %).

Vláda v současnosti pracuje na národním programu pro malé a střední podnikání a na podporu podnikatelské iniciativy. Záměrem mimo jiné je zvýšit kreditní portfolio malých a středních firem ze současných 4 na 9 bilionů rublů v roce 2024.

K prioritním oblastem se řadí zemědělství, zpracovatelská výroba, výroba elektrické energie, vody a plynu, stavebnictví, doprava, komunikace, turismus, zdravotnictví, sběr, zpracování a využití odpadů a také ty oblasti, které se priorit dotýkají, jako jsou věda a výzkum a technologie a technika.

Předpokládá se, že v souvislosti s těmito kroky dojde ke změnám řady pravidel v oblasti půjček a dotací.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.