Souhrn dnešních zpráv !A: Švédsko hledá novou vládu, Řecko a Turecko uvolnily napětí a v Argentině se stávkovalo

Švédsko hledá novou vládu po vyrovnaných výsledcích voleb. Mezi Řeckem a Tureckem se možná blýská na lepší časy. V Argentině stávkují proti prezidentovým reformám orientovaným na velký byznys.

Švédský parlament vyslovil premiéru Löfvenovi nedůvěru

Welt.de. Většina nového švédského parlamentu vyslovila nedůvěru sociálnímu demokratovi Stefanovi Löfvenovi. Löfven vládu technicky povede, dokud nebudou úspěšně završena koaliční vyjednávání.

Nyní je na předsedovi parlamentu, aby zahájil rozhovory s předsedy politických stran a zjistil, který kandidát má největší šance sestavit vládu, která získá důvěru parlamentu.

Oba velké politické bloky, tedy sociální demokraté a liberálně-konzervativní blok, mají ambice vládu sestavit, ani jeden z nich ale nemá parlamentní většinu. Löfven vede rudo-zelený svazek, který má jen o mandát víc než občanská aliance čtyř stran. Klíčová role tak připadá pravicově populistické straně Švédští demokraté.

Občanská aliance při hlasování o vyslovení nedůvěry hlasovala se Švédskými demokraty. Nicméně hlavní kandidát aliance, Ulf Kristersson, vládní spolupráci se Švédskými demokraty zatím vylučuje.

Erdogan a Tsipras konstatovali zlepšení ve vztazích mezi Řeckem a Tureckem

RIA. Řecký premiér Alexis Tsipras a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v kuloárech zářijového jednání OSN v New Yorku konstatovali zlepšení vztahů obou zemí, informoval zdroj z řecké vlády. Podle těchto informací byl Tsipras pozván na pracovní návštěvu Istanbulu.

Vztahy mezi oběma zeměmi se prudce zhoršily potom, co turecká strana zatkla dva řecké vojáky, kteří překročili hranice do Turecka v rámci hlídkování. K jejich propuštění došlo v srpnu, což napětí mezi oběma sousedy uvolnilo.

Na kuloárním jednání mezi Tsiprasem a Erdoganem zazněla témata jako migrace a ochrana hranic, situace v Egejském moři, kde dochází k častým vojenským incidentům mezi oběma členy NATO a také kyperská otázka.  Obě strany se domluvily na posílení vzájemných kontaktů a na krocích, které by pomohly obnovit důvěru. V otázce migrace oba politici souhlasili s nutností těsnější spolupráce.

Argentina zažívá velkou stávku proti Macriho reformám

Reuters. Největší odborová centrála země svolala 24hodinovu stávku proti politice prezidenta Mauricia Macriho, která přeje jasně korporacím.

Obchody byly zavřené a ulice Buenos Aires výjimečně tiché. Hlavní exportní přístav pro zemědělské komodity Rosario byl také uzavřen. Nefungovala také veřejná doprava i soukromá přeprava.

Finanční trhy měly normálně fungovat, ale očekávalo se, že objemy obchodů budou velmi malé.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.