Švédský parlament vyslovil premiéru Löfvenovi nedůvěru

Welt.de. Většina nového švédského parlamentu vyslovila nedůvěru sociálnímu demokratovi Stefanovi Löfvenovi. Löfven vládu technicky povede, dokud nebudou úspěšně završena koaliční vyjednávání.

Nyní je na předsedovi parlamentu, aby zahájil rozhovory s předsedy politických stran a zjistil, který kandidát má největší šance sestavit vládu, která získá důvěru parlamentu.

Oba velké politické bloky, tedy sociální demokraté a liberálně-konzervativní blok, mají ambice vládu sestavit, ani jeden z nich ale nemá parlamentní většinu. Löfven vede rudo-zelený svazek, který má jen o mandát víc než občanská aliance čtyř stran. Klíčová role tak připadá pravicově populistické straně Švédští demokraté.

Občanská aliance při hlasování o vyslovení nedůvěry hlasovala se Švédskými demokraty. Nicméně hlavní kandidát aliance, Ulf Kristersson, vládní spolupráci se Švédskými demokraty zatím vylučuje.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.