Mayové brexitový plán je sebevražda EU

Představa, že je možné z EU odejít a zachovat si výhody členství je „konec Evropy“, řekl francouzský ministr financí.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire se domnívá, že přijetí britského plánu Brexitu od premiérky Theresy Mayové by bylo „sebevraždou“. Le Maire dodal, že „budoucnost Evropy“ je důležitější než „budoucnost Británie“.

Le Maire považuje plán Mayové (pojmenovaný podle sídla premiérky, kde byl připraven, jako „Chequer’s Plan“) za „konec Evropy“. „Pokud připustíme myšlenku, že je možné vystoupit z EU a přitom si zachovat všechny výhody volného trhu, pak je to konec Evropy.“, citují ministra Financial Times. Každé rozhodnutí, které budí dojem, že lze Evropu opustit a přitom si zachovat výhody členství, by bylo dle Le Mairea „sebevražedné“.  Le Maireova slova jsou v souladu s tím, co řekl prezident Emmanuel Macron na jednání v Salcburku. Macron vyzval EU, aby plán premiérky Mayové odmítla. Ten totiž stojí na myšlence, že Brexit nebude mít žádné náklady a žádné důsledky.

Francouzský ministr zdůraznil, že o dohodu s Británií je zájem a že plán Mayové považuje za dobrý začátek. Celkově ale musí dohoda jít hlouběji, být komplexní, míní. Le Maire také řekl, že Francie se připravuje na možnost Brexitu bez dohody s tím, že dopad takového scénáře na francouzský růst by prý měl být malý.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.