Trump v OSN odmítl „ideologii globalismu“ a slíbil nové sankce proti Íránu

Americký prezident zkritizoval kartel OPEC za vysoké ceny ropy a Německo za Severní proud 2.

Americký prezident Donald Trump ve svém projevu k Valnému shromáždění OSN řekl, že USA chystají další sankce proti Íránu. Vedle toho kritizoval ropný kartel OPEC.

Trump prohlásil, že USA „spustily kampaň ekonomického tlaku“ na Írán a že po sankcích, které začnou platit od 5. listopadu, budou následovat další.  Americký prezident obvinil Írán, že má finanční zisky z jaderné dohody, které pak využívá ke zvýšení svého vojenského rozpočtu a nalévá do konfliktů v Jemenu a v Sýrii.

Kromě toho Trump obvinil íránské lídry z korupce a okrádání lidu. Jak dále řekl, USA chtějí odříznout íránský režim od zdrojů.

Prezident USA poděkoval Jordánsku, že hostí uprchlíky, naopak ani slovo poděkování nezaznělo vůči Turecku, se kterým má Washington napjaté vztahy, ani vůči Libanonu.

Podle Trumpa se USA finančně nezúčastní nové globální dohody o migraci, kterou zaštítí OSN. Trump to ospravedlnil tím, že Spojené státy míní, že každý stát má právo stanovit si vlastní imigrační politiku v souladu s národním zájmem.

Kromě toho Trump zaútočil na kartel OPEC. „Bráníme mnoho z těchto národů zdarma a ony nás potom využívají tím, že nám dávají vysoké ceny ropy. To není dobré. Chceme, aby zastavili zvyšování cen. Chceme, aby začali ceny snižovat. A od této chvíle musejí podstatně přispívat na svou vojenskou ochranu“, řekl Trump.

Trump také sdělil, že spoléhání se na dodávky zdrojů od jednoho dodavatele může vést k vydírání a zastrašování. Pochválil Polsko za diverzifikaci dodávek zemního plynu a varoval Německo před „totální závislostí“ na Moskvě. Tato slova probudila v německé delegaci smích.

Zazněla také kritika Mezinárodního soudního dvora, který Trump tvrdě označil za „nelegitimní a bez autority“. „Odmítáme ideologii globalismu a přijímáme doktrínu patriotismu“, dodal.

Celý projev v angličtině je zde:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.