Merkelová pod tlakem

Německá kancléřka je politicky slabá jako nikdy před tím. Výhled vlády do budoucna nevypadá optimisticky.

Tagesschau píše o tom, že Angela Merkelová je tak slabá jako nikdy. Ukázal to pád její pravé ruky, Volkera Kaudera z funkce předsedy frakce v Bundestagu. Pro příští měsíce to není optimistický výhled.

Merkelové se bortí i její opora v CDU. Rozhodnutí frakce neschválit znovu její pravou ruku Kaudera předsedou frakce, to ukázalo jasně. Místo něj uspěl Ralph Brinkhaus. Frakce prostě rozhodla proti „jedeme dál jako dosud“. Jaké postavení má Merkelová ve straně, se ukáže nejpozději na sjezdu strany v prosinci v Hamburku.

Merkelová také bojuje s rostoucím odcizením obyvatelstva. CDU spadla z 34 %, kterých dosáhla ještě v březnu, na 28 %. Rovněž oblíbenost kancléřky klesá. Její slabost vzbuzuje pocit věčně rozervané velké koalice. Merkelová jako by neměla sílu se prosadit. Naposledy proto vyzývala k návratu věcné, obsahové politiky.

Jaká břemena na kancléřce leží?

Jedním z témat je problém dieselových aut, kterým se bude dokonce zaobírat koaliční výbor. Pak jsou to klimatické cíle a stopka těžbě uhlí. Merkelová hovořila naposledy proti příliš ambiciózním plánům Evropské komise ohledně klimatických cílů. Uvádí, že neustálé zavádění dalších cílů nedává smysl. Vláda pracuje na zákonu o ochraně klimatu. Ale pro Zelené to není dost.

Kancléřce bezesporu ublížil spor se šéfem CSU Horstem Seehoferem. Vládě se podařilo dojednat dohody s některými zeměmi o tom, aby si uprchlíky z německých hranic braly zpátky. Ale problém tím vyřešen není, protože uprchlická krize roku 2015 a následně rozdělování uchazečů o azyl, to je trvalá zátěž padající na Merkelovou.

Integrační politika je dalším tématem. Saská Kamenice ukázala, kolik lidí odmítá uprchlickou politiku Merkelové. Podle studií jsou ale v integrační politice pozitivní znamení, píše Tagesschau. Nicméně na východě země je hodnocení horší než na západě. Je to trvalá otázka, která může kdykoliv znovu vybuchnout. Debata o fotbalistovi Mesutu Özilovi to dobře ukázala.

Jak zacházet s AfD je další oříšek. AfD požaduje při každé možné příležitosti, aby kancléřka odešla, především kvůli své uprchlické politice. Na provokace strany reaguje svým oblíbeným způsobem, ergo vůbec nijak. Odmítla sledování Úřadem pro ústavní ochranu, protože zatím dané bezpečností úřady nedostaly žádné takové doporučení. Místo toho se pokouší o to, se s AfD vypořádat politicky. Chce získat zpět voliče, kteří k AfD odešli.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.