Peking posiluje vliv ve státem vlastněných firmách

V celkem 123 státem vlastněných firmách posílil vliv Komunistické strany Číny v jejich představenstvech.

Státem vlastněné firmy mají založit stranickou komisi k podpoře vládních politik, píše pro Asia Times Ben Kwok.

Celkem 123 státem vlastněných firem posílil vliv Komunistické strany Číny prostřednictvím firemních představenstev, píše Kwok. Patří mezi ně například China Construction Bank, Bank of China, PetroChina či Sinopec i konglomerát Citic.

Náklady na „komisi“ budou hrazeny firmou, komise je odpovědná za posílení a zlepšení vlivu strany na ideologické i organizační procesy. Má se také zaobírat bojem proti korupci a institucionálním rozvojem, studovat politiku strany a čínské zákony a regulace.

Dlouhou dobu existovala nepsaná praxe, že strana přidělí tajemníka, předsedu a šéfa odborů do každé státem vlastněné firmy. A bylo jasné, že strana činí všechna důležitá rozhodnutí, i personální tak, aby dobře kontrolovala státní aktiva. Ale tato praxe se nyní musí zapsat do hlavních dokumentů státem vlastněných firem.

Investoři mají obavy, že vliv strany bude tak silný, že přebije tržní chování a spíše se bude koncentrovat na národní zájmy. Což by oslabilo zájmy akcionářů.

Panují obavy, že dodatky mohou ublížit minoritním akcionářům. Je možné, že tento krok poškodí také ziskovost státem vlastněných firem, pokud například budou Pekingem donuceny, aby investovaly do dlouhodobých projektů v rámci iniciativy Jeden pás, jedna stezka.

Pro některé právníky se jedná o návrat ke stavu, kdy čínská tržní ekonomika nebyla tak vyspělá.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.