Trump odmítl globalismus a nastínil vizi OSN založeného na „patriotismu“

Jedná se o dramatický posun v politice USA směrem od dosavadního šíření univerzálních hodnot.

Trumpův projev ukazuje na dramatický posun. V minulých desetiletích USA volaly po šíření univerzálních hodnot, míní pro Asia Times Christopher Scott.

Zdá se, že Trumpovi se za rok podařilo převzít kontrolu nad rozhodovacím procesem, který dřív řídil Washingtonský establishment.

Však se také Trump ve svém projevu opřel do „tzv. expertů, kterým bylo dokázáno, jak se mýlí, rok za rokem“. Trump se rychle dostal k „pozoruhodným výsledkům“ své administrativy, což vyvolalo hlasitý smích ostatních lídrů.

Chlubil se silným akciovým trhem, pokrokem u stavby zdi a velkým nárůstem výdajů na armádu, bylo to, jako kdyby mluvil ke svým voličům, ne ke světovým lídrům na Valném shromáždění OSN. Nezapomněl také dodat, že „naše země bude silnější, bezpečnější a bohatší, než když jsem nastoupil“.

Postavit se za svět v Trumpově mluvě do značné míry znamená, že se z něj stáhne, píše Scott. Trump konstatoval, že USA dávají nejvíce zahraniční pomoci, ale jim skoro nikdo nic nedává. Takže v budoucnu se bude zahraniční pomoc dávat jen těm, kteří jsou „naši přátelé“, dodal Trump. Kromě toho USA nebudou platit více než 25 % z rozpočtu OSN na udržování míru.

Kritizoval také Čínu s tím, že zneužívá volný obchod. Země, kterým bylo dovoleno vstoupit do WTO, porušily „každý princip“, na kterém stojí.

Trump také řekl, že má velkou náklonnost k čínskému prezidentovi, ale čínské pokřivení trhu nemůže být tolerováno.

Americký prezident uvedl, že odmítá ideologii globalismu a hlásí se k doktríně patriotismu. Odpovědné země se musejí bránit tomu, co ohrožuje jejich suverenitu. Podle Trumpa jsou právě suverénní a nezávislé země jediným nástrojem, který zajistil mír a demokracii a jen ochranou tohoto principu najdou země cestu ke spolupráci.

Zakončil s tím, že je třeba najít budoucnost patriotismu, prosperity a hrdosti. Jeho projev byl tak ve velmi silném kontrastu k bývalým generacím amerických prezidentů, kteří v OSN hovořili o šíření univerzálních liberálně-demokratických hodnot po celém světě.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.