Nový šéf německé frakce CDU: nemluvíme spolu, ale jeden přes druhého

Ralph Brinkhaus slibuje, že chce komunikovat a varuje před pocitem morální převahy a před rozpolcením německé společnosti.

Úkolem překvapivého nového šéfa frakce německé CDU, který ve hlasování zvítězil nad pravou rukou kancléřky Merkelové Kauderem, je podle něj získat zpět voliče, kteří se od strany odvrátili. Ralph Brinkaus chce komunikovat, ale varuje před pocitem morální převahy.

Brinkhaus vyjádřil obavy z rozpolcení společnosti a vidí svůj úkol v tom, hledat kontakt k voličům protestních stran. Nesmí se tak ale dít z pozice morální nadřazenosti.

Přímo Brinkhaus říká, že „musíme usilovat o dialog s lidmi, kteří odešli k protestním stranám. Musíme s nimi hovořit, ne je odsuzovat, ale také ne tím, že se jim budeme podbízet. Hlavní problém je, že už nemluvíme spolu, ale jeden přes druhého. A děláme ještě jednu chybu, a sice že svou vlastní pozici stavíme jako morálně nadřazenou té druhé straně.“

Překvapivý vítěz boje o vedoucího frakce byl doposud znám jako finanční expert. To, že po třinácti letech vystřídal Kaudera právě Brinkhaus, je znamením velké nelibosti frakce vůči Merkelové. Vždyť ona sama ho silně podporovala a po volbě použila slovo porážka.

Vítězství Brinkhause tak oživilo debaty o předčasném konci kancléřky. Většina unie ale říká, že na ni dále sází. Místopředsedkyně strany a ministryně obrany Ursula von der Leyen doufá, že tato změna vyvolá i posun v koalici. Snad dojde k novému pohledu na témata, která je potřeba řešit. Podobně hovoří i Seehofer. I šéf CSU vidí ve volbě Brinkhause šanci pro „moderní konzervativní politiku“.

Zástupce Zelených doufá, že vláda se konečně bude zaobírat obsahovými tématy. Vláda se podle Roberta Habecka potácí od jedné krize k další, což nepřispívá k dobrému stavu země.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.