Kanada a USA se dohodly na nové dohodě NAFTA

Reuters. Spojené státy a Kanada na poslední chvíli uzavřely dohodu, která zachránila dohodu o volné obchodu NAFTA jako třístrannou dohodu mezi USA, Mexikem a Kanadou. Zachová se tak zóna volného obchodu v hodnotě 1,2 biliony dolarů, které hrozil kolaps.

Dohodu uzavřel v roce 1994 prezident Bill Clinton. Donald Trump k ní přistoupil s hlavním cílem snížit obchodní deficity USA. Nově uzavřená dohoda s názvem USMCA (United States- Mexico- Canada Agreement) se vyhnula clům, ale znemožní například globálním výrobcům aut vyrábět auta levně v Mexiku, zatímco přivede více pracovních příležitostí do USA.

Od počátku rozhovorů bylo jasné, že Mexiko a Kanada budou muset přistoupit k ústupkům. Trump hrozil totiž tím, že celou smlouvu NAFTA hodí do koše. Mexiko a Kanada si nyní mohly oddychnout, protože dohoda nenaruší výrobní řetězce a nenahradí ji slabší dvojstranné dohody, míní Reuters.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.