EU se konečně postavila šikaně USA

Finanční mechanismus pro obchody s Íránem může být osudovým momentem pro Evropskou unii.

Evropská unie zavádí mechanismus, který umožní Teheránu pokračovat ve finančních transakcích obejitím amerického dolaru, píše Pepe Escobar pro Asia Times. Historicky se může jednat o osudový moment.

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová a íránský ministr zahraničí Džavad Zaríf oznámili v OSN vznik „special purpose vehicle“, který má po Trumpově jednostranném odchodu z dohody JCPOA vyřešit obchodní problémy spojené s americkými sankcemi proti Íránu. Mechanismus umožní provádět „legitimní finanční transakce s Íránem“, takže bude možné s Íránem obchodovat dle zákonů EU s tím, že se k mechanismu mohou přidat i další země. „Special purpose vehicle“začne fungovat ještě před druhou várkou sankcí USA v listopadu.

Znamená to, že EU se stala vážným geopolitickým hráčem, který se otevřeně postavil Spojeným státům a v podstatě anuloval americkou démonizační kampaň proti Íránu.

Je si třeba připomenout, píše Escobar, že JCPOA je dohoda s podporou OSN, které bylo dosaženo po letech jednání. A její signatáři, tedy Rusko, Čína a „EU-trojka“ (Německo, Francie, Velká Británie), dohodu podporují. EU tak nakonec naznala to, co už bylo jasné Číně i Rusku – jakýkoliv byznys s Íránem musí obejít dolar.

Nyní je „EU-trojka“ v situaci, kdy zavádí mnohonárodní, státem podporovaný, finanční mechanismus, který evropským společnostem pomůže realizovat obchod s Íránem prostřednictvím eura. Vedle toho budou Rusko a Čína provádět obchody s Íránem ve vlastních měnách. Evropský mechanismus také umožní obejít belgický systém SWIFT, kterým USA manipulují podle svých potřeb.

Členové BRICSu, Rusko a Čína, budou dál dělat energetické obchody s Íránem, ale pod tlakem USA se ocitne Indie, a ta by se mohla tlaku podvolit,  odhaduje Escobar.

V evropské diplomacii panuje nálada absolutního znechucení Trumpovou diplomacií. Jeden z diplomatů Asia Times řekl, že se EU už nenechá šikanovat extrateritoriálním vměšováním. Jaderná dohoda byla prvním zahraničněpolitickým úspěchem EU a EU se ji bude snažit udržet za jakýchkoliv okolností.

Na druhé straně slibuje poradce pro národní bezpečnost John Bolton maximální tlak na Teherán ze strany USA a také neváhá vyhrožovat EU, pokud mechanismus vstoupí v platnost. Ovšem, míní Escobar dále, JCPOA je pro EU svatosvatá – jde zde o důvěryhodnost bruselských institucí, které se nacházejí ve stavu „permanentního obležení“. Pokud by EU ustoupila, může se v evropských volbách v roce 2019 nadít nějaké katastrofy.

Írán se stal katalyzátorem – konečně se EU postavila USA a možná by se mohla začít přibližovat Rusku a Číně, takže by na různých úrovních mohla vzniknout euroasijská aliance mezi Ruskem, Čínou, Íránem a „EU-trojkou“. A jak Escobar připomíná, je to hra hodná šachového velmistra: zahrnuje energetické války, rovnováhu moci v jihozápadní Asii, absolutní moc Spojenými státy kontrolovaného globálního finančního systému a status dolaru jako globální rezervní měny. Lze očekávat, že koordinovaná ofenzíva nového finančního mechanismu by mohla vést k tomu, že by se euro, jüan a rubl mohly stát důvěryhodnými rezervním měnami. Buďte opatrní při používání dolaru jako zbraně!


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.