Je tohle vrchol liberálního odporu?

V článku ostrém jak břitva píše Simon Kuper pro Financial Times o městských liberálech. „Odejdou do exilu, budou budovat zahrádky na střechách, dávat děti do těch správných škol a shánět se po té správné kávě.“

Britští a američtí liberálové zažívají zajímavý podzim. Brexitová jednání se nezvládají, takže možná k Brexitu vůbec nedojde. Američtí liberálové bojují proti Kavanaughovi (pozn. redakce Trumpův nominant do Nejvyššího soudu), neziskovky se topí pod přídělem darů a liberálnímu tisku rostou předplatitelé. Sní svůj liberální sen, že ten populismus – za kterým stojí staří lidé – prostě zmizí.

Jenže, varuje Kuper, možná jsme na vrcholu liberálního odporu. Je stále hodně pravděpodobné, že v březnu příštího roku dojde k Brexitu a že bude Trump v roce 2020 znovu zvolen. A v dlouhodobějším horizontu to mohou být liberálové, kdo zmizí. V takovém případě městská třída opustí politiku.

K Brexitu dojde, protože lídři obou stran ho chtějí. Možná s dohodou, možná nejdříve bez ní, myslí si Kuper.

Trump je sice nepopulární, ale i tak může v roce 2020 vyhrát. Když v té době bude stále trvat konjunktura (to by bylo už 11 let). Demokraté asi nasbírají miliony de facto zbytečných hlasů v liberálních státech jako je Kalifornie a New York a stejně prohrají. Trump, vzhledem k věku liberálních soudců Nejvyššího soudu, dostane šance učinit z něj konzervativní instituci na desetiletí.

Ano, přiznává Kuper, dlouhodobé stabilní extrémně nacionalistické vládnutí existuje. Orbán znovu vyhrál volby. Netanjahu vládne od roku 2009 a liberální sekulární levice zkolabovala. Polská Právo a spravedlnost je silná. Městští liberálové utíkají ze země, nacionalismus se posiluje. V Maďarsku je to dobře vidět, ze země utíkají vzdělaní lidé, Židé, zástupci neziskových organizací, píše Kuper. Jenže, a v tom je ironie, remitence od těch emigrantů pomáhají udržovat maďarskou ekonomiku v chodu.

Možná se Trumpovi a zastáncům Brexitu podaří najít dlouhodobý populismus, pak liberálové budou muset reagovat. Stačí se podívat na průzkumy, asi čtvrtina Američanů řekla v roce 2016, že bude emigrovat, když Trump vyhraje. Ale skoro nikdo neodešel. Městským liberálům se za Trumpa, na rozdíl od takových Hispánců, daří prostě dobře. Jsou na té správné straně zvětšující se nerovnosti v USA. A Kuper drtivě pokračuje s vyprávěním, jak mu jeden bohatý Newyorčan řekl, že sice nevolil pro velkou daňovou úlevu, ale rád si ji vezme.

A kromě toho mají svým postojem proti Trumpovi liberálové smysl života, společnou identitu. Mají špatný pocit z USA, ale dobrý pocit ze sebe samých.

Britští městští liberálové dostanou větší ránu. Pokud se omezí volný pohyb osob, jejich pas už nebude mít tu cenu. Budou také politicky na okraji. A Kuper sarkasticky pokračuje, liberální politici se přesunou do zábavných show, nebo do konzultantských společností a budou tam „navigovat Brexit“.

Pokud se Trump i Brexit dlouhodobě prosadí, pak městští liberálové přejdou do vnitřního exilu. Budou se starat o střešní zahrádky, dávat své děti do těch správných škol a shánět tu správnou kávu a věnovat se lokálnímu aktivismu pro cyklostezky. Odpoutají se nejen od populistů, ale od nakonec i od sdíleného citu pro zemi. Jejich postoj bude „tohle není moje vláda“. Když dá Nejvyšší soud možnost republikánským státům zakázat potrat, tak San Francisco to neovlivní.

Kuper zakončuje ostře. Městští liberálové vedli takové pohodlné životy před rokem 1848. A jejich čínští a ruští soudruzi je vedou nyní. Kuper píše o tom, co viděl v Moskvě: liberálové dostanou svoje hračky, jako hipsterské kavárny a mohou vydělávat, jen když se nebudou věnovat politice.

Ranou verzi té stejné situace si Kuper připomněl z Jižní Afriky za apartheidu, kde navštěvoval své prarodiče. Městští liberálové seděli kolem svých bazénů a nadávali na vládu, která jim zajišťovala privilegia, zatímco jim černá služebná přinesla koláč. Je to pozoruhodně dobře udržitelný způsob života.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.