Souhrn dnešních zpráv !A: skotská premiérka tvrdě kritizovala Brexit, italská vláda neustoupí Bruselu „ani o milimetr“ a v Brazílii zvýšil náskok krajně pravicový kandidát

Skotská premiérka nazvala Mayové plán na Brexit „ekonomickým vandalismem“. Italský vicepremiér se postavil za rozpočet Itálie. EU se ustupovat nebude. Krajně pravicový Jair Bolsonaro před nedělními volbami v Brazílii posílil.

Mayové Brexit je „vědomý ekonomický vandalismus“, zní ze Skotska

Reuters. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová nazvala plán Theresy Mayové pro Brexit jako škodlivý a nemožný. Británie má opustit EU v březnu 2019 a premiérka země tvrdí, že hovory s EU jsou v patové situaci a že je lepší odejít bez dohody než se špatnou dohodou. Podle skotské premiérky potřebuje Mayová více času na vyjednávání a na výroční konferenci Konzervativní strany čelila „vzpouře“.

Sturgeonová sdělila, že i kdyby se Mayové podařilo prosadit její plán z Chequers, tak bude mít Brexit negativní ekonomické dopady.  Strugeonová se chystá komentovat Mayové tvrzení, že Británie musí opustit společný trh jako „vědomý ekonomický vandalismus“ na plánovaním dnešním vystoupení.

Skotsko jako součást Velké Británie nepodpořilo v referendu o Brexitu odchod země z EU.

Italská vláda tlaku EU na deficit rozpočtu neustoupí

Reuters. Vicepremiér italské vlády Luigi Di Maio v úterý řekl, že Itálie nebude měnit svůj rozpočtový deficit kvůli tlaku z Bruselu.  Podle politika a předsedy hnutí Pěti hvězd vláda neustoupí ani o milimetr ohledně deficitu v hodnotě 2,4 % HDP. Dále také řekl, že si myslí, že „bezpochyby“ si lídři Německa a Francie přejí, aby současná vláda v Itálii padla.

Bolsonaro vede ve výzkumech před brazilskými volbami

Reuters. Brazilský krajně pravicový prezidentský kandidát Jair Bolsonaro má náskok před levicovým kandidátem Strany práce Fernandem Haddadem o 10 procentních bodů. Ukazuje to pondělní výzkum veřejného mínění před prezidentskými volbami tuto neděli.

Bolsonaro se lečí z napadení nožem a zvedl svoji podporu na 31 % podle výzkumu. Haddad má 21 %.

Pro druhé kolo voleb, které se bude konat v případě, že žádný z kandidátů nedostane většinu hlasů, mají oba kandidáti shodně 42 %, zbytek voličů se zatím nerozhodl.  Druhé kolo se má konat 28. října.

Podpora dalšího středolevého kandidáta Cira Gomese je stabilně na 11 % a Gerado Alckmin s programem pro podporu byznysu se propadl na 8 %. Výzkum se konal na konci září mezi 3010 respondenty. Statistická chyba činí 2 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.