Dohoda mezi USA, Mexikem a Kanadou ohrožuje Čínu

Doložka nové dohody zakazuje jejím signatářům obchodovat s „netržní“ ekonomikou.

Noviny South China Morning Post píší, že v nové dohodě je klauzule, která zakazuje zemím dohody o volném obchodu uzavírat obchodní dohody s „netržní“ ekonomikou. Půjde zřejmě o budoucí rys amerických obchodních dohod.

Zvláštní doložka, která je v dohodě nová, vlastně znamená, že Mexiko ani Kanada nebudou moci uzavřít dohodu o volném obchodu s „netržní ekonomikou“ a USA budou mít právo veta. Je možné, píše SCMP, že se jedná o zásadní ohrožení pozice Číny ve světovém obchodním systému.

Dohoda takového typu by musela být schválena vládami všech tří zemí, a to včetně amerického Kongresu.

Ani USA, ani EU neuznávají Čínu jako tržní ekonomiku, což je technické označení používané Světovou obchodní organizací. Pokud by byla Čína uznána za tržní ekonomiku, pak by nebylo snadné uvalovat na ni obchodní sankce.

Doložka se v nové dohodě USA s Čínou nevyskytuje, ale analytici se domnívají, že klauzule je jasně namířená právě na Čínu. USA si touto doložkou zajistí, že se čínské produkty nedostanou na americký trh přes zadní vrátka, tj. například přes kanadské trhy. SCMP píše, že se jedná o zásadní oslabení Pekingu v budoucích jednáních.

Nejde ale jen o potenciální dohodu Čína – Kanada. Pokud se USA budou podobné doložky držet, mohou se pokusit vložit ji i do dohod s EU či Japonskem. Pokud by Peking doufal, že obchodem s Japonskem a EU vyrovná obchodní válku s USA, mýlil by se.

Doložka může být i znamení, že USA se snaží vytvořit proti Číně ekonomický blok. Zdá se, že Donald Trump změnil svou počáteční taktiku rozhádat se se všemi americkými obchodními partnery najednou a místo toho se snaží vytvořit blok Evropy, Japonska a Kanady proti Číně.

I japonští analytici se domnívají, že nová dohoda bude vzorem k zadržování Číny. Doložka „netržní ekonomika“ bude sloužit jako test loajality pro hlavní obchodní partnery USA. Bezesporu budou USA vyjednávat o něčem takovém i s Japonskem.

USA tak mohou směřovat k novému globálnímu obchodnímu systému, který povedou na bázi bilaterálních dohod.

SCMP dokonce píše, že Čína vypadá izolovaně, i když sama tvrdí, že je skutečným ochráncem volného obchodu a multilateralismu. Nejhorším scénářem pro Čínu by byl právě tento obchodní systém, který Čínu vylučuje a ke kterému USA sepisují scénář. Mohlo by dojít k závažnému poškození ekonomických vztahů a globálních výrobních řetězců. Čína má zatím 16 dohod o volném obchodu, například s Austrálií, Novým Zélandem, Jižní Koreou či Singapurem.

USA očividně směřují k tomu, aby využily obchodní válku s Čínou ke změně výrobních řetězců po celém světě. Některé sektory se už z Činy odstěhovaly z důvodů rostoucích mezd, například o výroba obuvi.

Čínský prezident zatím dává najevo, i svými cestami po Číně, že země se bude spoléhat sama na sebe.

Nová dohoda může signalizovat, že Trump přestává s útoky na všechny a místo toho se bude soustředit na jednoho arcinepřítele: na Čínu.

USA svůj ekonomický boj zúžily na jedno bitevní pole, ale bitva to bude dlouhá.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.