Severoirská DUP může torpédovat další pokus o dohodu o Brexitu

Šéfka severoirské DUP Fosterová odmítla podporu jakékoliv kroku, který by umožnil obchodní kontroly mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

Britská premiérka Theresa Mayová v úterý sdělila pro BBC, že její vláda brzy předloží novou nabídku EU ohledně Brexitu tak, aby se vyhnula vzniku „tvrdé“ hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Na její slova ale ihned reagovala šéfka severoirské strany DUP Arlene Fosterová, která se svými 10 poslanci umožňuje existenci konzervativní vlády Mayové. Fosterová dala najevo, že její strana nepodpoří žádné změny, a to jakéhokoliv typu, ohledně obchodu mezi Severním Irskem a zbytkem Velké Británie.

Očekává se, že nová britská nabídka bude obsahovat ústupky EU – například, že by Severní Irsko mohlo zůstat pod evropskými regulacemi v oblasti zemědělství a potravin a akceptovat regulační kontroly, nikoliv ale celní kontrolu mezi Severním Irskem a ostatními částmi Velké Británie. Fosterová něco takového vyloučila a připomenula, že britská premiérka je unionistka, která nepřipustí vznik jakýchkoliv hranic mezi čtyřmi částmi Velké Británie.

Severoirská strana DUP už málem torpédovala předchozí dohody mezi Velkou Británii a EU, které se týkaly zásady, že po Brexitu nevznikne mezi Severním Irskem a Irskem „tvrdá hranice“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.