Souhrn dnešních zpráv !A: Trump opět perlil, brazilské trhy oslavily růst podpory Bolsonara a Macron hledá nového ministra

Bez nás nevydržíte u moci ani dva týdny, sdělil Trump králi Saúdské Arábie. V Brazílii trhy rostly v reakci na preference před víkendovými volbami. Prezident Macron sice odmítl rezignaci ministra vnitra, ale hledá náhradu.

Trump králi Salmánovi: bez nás byste nevydržel u moci ani dva týdny

Reuters. Americký prezident Donald Trump měl podle svých slov blízkému americkému Spojenci, králi Saúdské Arábie Salmánovi sdělit, že by bez vojenské podpory USA nevydržel u moci „ani dva týdny“.

„Chráníme Saúdskou Arábii. Řekli byste, že jsou bohatí. Mám rád krále, krále Salmána. Ale králi jsem řekl – chráním vás – nemusel byste zůstat tam, kde jste za dva týdny – musíte platit svoji armádu.“ Slova padla na politickém shromáždění v Southhavenu. Trump nevysvětlil, kdy taková slova saúdskému králi konkrétně řekl.

Trhy se radují z růstu podpory pro krajně pravicového Bolsonara v Brazílii

Reuters. Brazilské trhy rostly během úterka, potom co byly oznámeny další odhady volebních preferencí před klíčovými volbami v největší zemi Jižní Ameriky. Růst je spojen s tím, že preference ukazují na to, že by prezidentské volby i volby do Kongresu mohly zablokovat levicovou Stranu pracujících v jejím návratu k moci.

Zvýšená podpora pro Bolsonara znamenala, že akciový index poskočil o 3,8 %, což byl téměř nejvyšší skok za čtyři měsíce. Posílila také brazilská měna real, a to o 1,93 %.

Macron hledá nového ministra vnitra

Reuters. Prezident Francie Emmanuel Macron v úterý požádal premiéra o seznam jmen kandidátů na ministra vnitra. Krok přišel po rezignaci současného ministra vnitra Gerarda Collomba, kterou nicméně Macron odmítl. Informaci sdělil Elysejský palác.

Bývalý socialista a pozdější podporovatel Macrona Collomb řekl novinám Le Figaro, že stále chce z funkce odstoupit a kandidovat na starostu města Lyon.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.