Švédská pravice dostane šanci na sestavení vlády

Pravicová volební koalice je ale nyní rozdělená ohledně postojů ke Švédským demokratům a jejich možnému vládnímu angažmá.

Předseda strany Umírnění a šéf volební koalice pravicových stran Ulf Kristersson dostane šanci na vytvoření vlády, která musí překonat politický pat. 

Švédští voliči hlasovali tak, že situace nenahrává žádnému snadnému sestavení vlády. Začala proto zdlouhavá a komplikovaná vyjednávání. Premiér Stefan Lofven ze sociální demokracie nedostal důvěru v hlasování.

Švédští demokraté neuspěli tak, jak bylo očekáváno, ale při hlasování o klíčové roli mluvčího parlamentu, který pak vybírá toho, kdo se pokusí sestavit vládu, sehrály klíčovou roli. Hlasovali totiž s pravicí, tzv. aliancí, což vedlo následně právě k nominaci Kristerssona. Čtyři pravicové strany jsou rozdělené v postoji, zda se Švédskými demokraty spolupracovat, či ne. Umírnění a křesťanství demokraté jsou zřejmě podpoře v parlamentu otevřeni, ale liberálové a Strana středu je odmítají.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.