Zničil Trump automobilový průmysl?

Masivní investice do automobilového průmyslu v Číně ukazuje na to, že Trump prohrál obchodní válku s Čínou ještě, než ji vůbec začal.

David Goldman pro Asia Times kritizuje Trumpovu obchodní politiku. Podle něj američtí výrobci aut ztrácí kontakt s budoucností.

Goldman se dokonce domnívá, že 9. červenec vejde do historie jako datum, kdy USA ztratily obchodní válku s Čínou, ještě před tím, než vůbec začala.

Ten den totiž německé automobilky a další firmy oznámily masivní nové investice v Číně a na památku této události pózoval vicepremiér Číny a německá kancléřka.

BMW rozšíří svou joint venture na 519 000 aut za rok, založí i nové joint venture k výrobě elektrických aut. A bude nakupovat baterie od čínského výrobce, který na oplátku vybuduje továrnu v jižním Německu. Volkswagen chce v Číně investovat do roku 2022 158 mld. dolarů a vybudovat šest nových závodů.

Budoucnost automobilového průmyslu spočívá v elektrických autech, myslí si Goldman. Čína bude jejich největším odbytištěm. Čína má také nejvyspělejší technologii baterií a také masivní výrobní řetězce pro jejich výrobu. Čínská reakce na americká cla znamená, že šanci dostávají německé a japonské firmy. A je možné, že Čína pro americké konkurenty sníží cla. Toyota a Honda reagovaly plánem rozšířením výroby v Číně.

Trump si myslí, že cla vrátí produkci aut zpět do USA. Ale výrobní manažer Fordu Trumpovi v tweetu odpověděl, že vyrábět Focus Active v USA není ziskové.

Jenže nejde jen o Ford Focus. Čína má perfektně připravený řetězec pro elektrická auta a pro ty, kteří na čínský trh nevstoupí, bude téměř nemožné konkurovat. Čína drží v ruce i budoucnost k samořídícím autům, myslí si Goldman. Proč by se měla navrhovat auta tak, aby odpovídala chabé infrastruktuře amerických měst, když Čína vytváří města kolem konceptu autonomních aut. Například silnice jsou odděleny od chodců.

Čína je největším trhem aut na světě, jenže jak zdůrazňuje Goldman, ona je také největším centrem inovací automobilového průmyslu.

Analytici už propočítávají, jaké výhody dostanou evropští a japonští exportéři. Americká obchodní válka vůči Číně může přinést změnu obchodní vzorců – pryč od USA.

Z dovozních cel budou profitovat evropští výrobci, aut, letadel – ti mohou nahradit americké exportéry. Evropa může být ještě větším vítězem u druhé várky cel jak v USA, tak v Číně.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.