Zvyšuje se riziko vzniku třetí světové války

Mezi USA a Čínou vážně eskaluje napětí nejen kvůli obchodu, ale také v oblasti Jihočínského moře a bezpečnosti.

Zrušené jednání amerického ministra obrany Jima Mattise s čínskou stranou symbolizuje prudké zhoršení vztahů mezi oběma velmocemi ve všech oblastech, včetně bezpečnosti, napsal Vladimir Skosyrev pro ruský deník Nězavismaja gazeta. Iniciátorem tohoto vývoje jsou Spojené státy, které zavedly cla na čínské importy, sankce na čínskou armádu kvůli nákupu zbraní od Ruska, a nakonec obvinily Čínu ze zasahování do voleb do amerického Kongresu.

Čínský ministr zahraničí Waj sice sdělil, že Čína nevidí důvody pro paniku ohledně napjatých vztahů s USA, ale také upozornil, že Čína se nenechá vydírat a zastrašovat v oblasti obchodu. Podle Reuters se anonymní zdroj z americké administrativy vyjádřil v tom smyslu, že napětí mezi oběma zeměmi eskaluje a je to pro obě země nebezpečné.

Příčinou eskalace jsou Spojené státy, míní článek, které do Jihočínského moře, a to do zóny, kterou Čína považuje za své teritorium, vyslaly vojenskou loď vybavenou raketami Decatur. Na ostrovech v Jihočínském moři má nyní Čína vybudovány vojenské základny s radary a letišti. V případě, že sem vstoupí americké lodě či letadla, dostávají z čínské strany upozornění: „Nacházíte se na čínském území. Okamžitě je opusťte!“ Americká strana tyto výzvy nereflektuje a podle slov amerického představitele pro CNN jsou operace americké armády v oblasti orientovány právě na to, aby se postavily proti čínským nárokům a potvrdily americkou podporu svobodě plavby. Jinak řečeno, jak napsal britský Express, vzkaz Číně je prostý: bez použití síly nám nemůžete zabránit plavit se v této oblasti. A přesně takový přístup zvyšuje rizika vzniku třetí světové války.

Zrušení Mattisovy cesty do Číny na plánované jednání o bezpečnosti odráží rozdíly hned na několika frontách. V poslední době americký prezident Trump zavedl cla na dalších 20 % dovozů z Číny a v důsledku toho Čína odmítla s Washingtonem jednat. Americká vláda pak zavedla sankce na čínskou armádu za nákupy zbraní z Ruska, a nakonec sám Trump obvinil Čínu z vměšování se do voleb v USA.

Článek cituje akademika Alexandra Lomanova, který upozorňuje, že USA vědomě demontují základnu americko-čínských vztahů, aby si uvolnily ruce k tlaku na Čínu v politické, vojenské a ideologické oblasti. V 90. letech platilo, že ekonomika, obchod a investice budou garancí stability všech ostatních vztahů mezi oběma zeměmi. Prezident Si se v minulosti snažil předložit USA nový privilegovaný status vzájemných vztahů, založených na oboustranném respektu, výhodách a nekonfliktnosti. Celý tento konstrukt se nyní rozpadá. I kdyby Čína kapitulovala v oblasti obchodu, je jasné, že USA jsou připraveny zvyšovat tlak v oblasti politiky i ve vojenské a ekonomické sféře. Čína tento proces nekontroluje, jen se snaží udržet nízkou hladinu konfliktu a nekapitulovat, říká Lomanov. Nový milník ve vztazích USA a Číny není zatím v dohledu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.