Mayová tančíc na pódiu: Británie může odejít z EU i bez dohody

Na závěrečném sjezdu konzervativců premiérka tvrdila, že její plány na odchod z EU jsou v národním zájmu.

Britská premiérka se snažila na závěr sjezdu konzervativní strany v Birminghamu působit sebevědomě. Její plány na odchod z EU jsou v národním zájmu, uvedla.

Britská premiérka se snažila v Birminghamu působit co možná nejvíce sebevědomě, vtančila na podium za zvuků písně Dancing Queen od skupiny ABBA, obhajovala svoje brexitové plány a zkritizovala šéfa opozice Jeremy Corbyna.

Jenže sama Mayová je pod obrovským tlakem, především právě z řad své vlastní strany.

Mayová vyzvala stranu k jednotě s tím, že její plány k vystoupení z EU jsou v národním zájmu. Ten, kdo je proti, myslí jen na své vlastní politické zájmy, ne na zemi. Prohlásila také, že je připravena opustit EU i bez dohody, pokud dobrá dohoda pro Velkou Británii nebude možná. Pro obě strany by to ovšem bylo špatné řešení.

Jen den před vystoupením premiérky řečnil bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Na vedlejší sjezdové akci popsal před asi tisícovkou svých příznivců plán Mayové jako „podvod“ na voličích, kteří hlasovali pro odchod z Evropské unie. Požadoval jasný odchod z Bruselu, na Mayovou to ale dojem neudělalo.

Minulý rok se její proslov v Manchesteru stal totálním fiaskem. Nemohla mluvit kvůli záchvatům kašle, pak jí komik předal k podpisu vlastní výpověď, údajně jménem tehdejšího ministra zahraničí Johnsona. A nakonec ještě na zdi nebyla vidět některá písmena stranických hesel.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.