Mezinárodní soudní dvůr: USA mají zrušit sankce proti Íránu

Spojené státy, stejně jako Írán, ale v minulosti podobné rozsudky opakovaně ignorovaly.

Německá Tagesschau informuje: již od srpna platí nové sankce proti Íránu. Jenže Mezinárodní soudní dvůr nyní rozhodl, že jsou z části nepřípustné a žádá okamžité zrušení. Co na to Donald Trump?

Podle usnesení Mezinárodního soudního dvora by měly USA okamžitě zrušit nové sankce proti Íránu. Především ty, které ohrožují humanitární pomoc a bezpečnost letového provozu, rozhodl soud OSN.

První reakce z Teheránu zní, že soudní rozhodnutí označuje sankce proti Íránu za „strašné a nelegální“.

Rozhodnutí soudu OSN je závazné, tribunál ale nemá žádnou pravomoc rozhodnutí vynutit. Jak USA, tak i Írán v minulosti mnoho rozhodnutí tohoto soudu ignorovaly.

Vláda USA před soudem uvedla, že sankce jsou legální a oprávněný prostředek k ochraně národní bezpečnosti. Americká vláda považuje soud OSN za nepříslušný k věci.

Sankce USA, uvedl soud, jsou v rozporu s dohodou o přátelství mezi oběma zeměmi z roku 1955. Dohoda je ovšem stará, pochází ještě z období před islámskou revolucí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.