Souhrn dnešních zpráv !A: USA odstupují od dalších smluv, viceprezident Pence přitvrdí ohledně Číny a argentinské peso má kvůli krizi dál oslabovat

Spojené státy v reakci na mezinárodní rozsudek odstoupily od dvou smluv a slibují revize dalších. Viceprezident USA Pence má vzkaz pro Peking: nenecháme se zastrašit. Hospodářská krize v Argentině nemá zatím konce. Předpokládá se další oslabení národní měny.

Odpověď na mezinárodní rozsudek: USA daly vale dohodám s Íránem a Palestinci

Reuters. Trumpova administrativa ve středu odstoupila od celkem dvou mezinárodních dohod, té s Íránem a další s Palestinci. Jedná se o reakci na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora při OSN, který rozhodl o neplatnosti amerických sankcí proti Íránu a porušení dohody mezi USA a Íránem. Dohoda o přátelství s Íránem je z rok 1955. Odstoupení z dohody s Palestinou se týkalo palestinských stížností na Trumpovo rozhodnutí přemístit ambasádu USA z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Poradce pro národní bezpečnost prezidenta John Bolton na rozsudek reagoval slovy, že soud sám je „zpolitizovaný a neefektivní“. Řekl pak, že Spojené státy posoudí všechny svoje mezinárodní dohody, který by je mohly zavazovat ve vztahu k rozhodnutím Mezinárodního soudního dvora.

Viceprezident USA přileje olej do ohně napětí s Čínou

Reuters. Americký viceprezident Mike Pence přitvrdí kritiku Číny a její politiky ve světě. Ve čtvrtek má dát Číně jasné varování ohledně toho, že USA se nenechají v oblasti Jihočínského moře zastrašovat. Tato slova mají podle informací Reuters zaznět dnes odpoledne v Pencově projevu. Předpokládá se, že tak dojde k dalšímu nárůstu napětí mezi USA a Čínou.

Jak Reuters informuje, americký viceprezident se v projevu dotkne posledního námořního incidentu v oblasti Jihočínského moře, který se týkal torpédoborce USS Decaturu a jeho pobytu v oblasti, na kterou si dělá nárok Čína. Došlo přitom téměř ke kolizi s čínskou vojenskou lodí – což Pence plánuje označit za bezohledné obtěžování. V projevu má dále zaznět, že Spojené státy se nenechají ani zastrašit a ani neustoupí ze svých pozic.

Špatné zprávy pro Argentinu: její měna bude zřejmě dál oslabovat

Reuters. Podle výzkumu agentury Reuters se dá očekávat, že argentinská měna peso bude v nejbližších měsících klesat ve své hodnotě. Důvodem je skepticismus ohledně možností vlády dostat pod kontrolu inflaci a připojit rozpočtový schodek k dopadům dohody s Mezinárodním měnovým fondem.

Během 12 měsíců se očekává, že by peso mohlo klesnout až o 19 % k dolaru, což je průměr celkem 13 předpovědí, které agentura Reuters provedla mezi měnovými experty.

Jedná se o prudký obrat v odhadech, a to ve srovnání s minulým měsícem, kdy byl předpoklad, že by peso mohlo naopak posílit.  Nyní celkem 7 expertů změnilonázor a hovoří o tom, že peso bude v hodnotě klesat.

Dohoda mezi Argentinou a MMF sice pomůže izolovat měnu od prudkých otřesů, ale nedokáže vyřešit hluboké makroekonomické nerovnováhy, které měnu oslabí. Jen letos argentinské peso kleslo v hodnotě o 50 %, uvádí článek. Patří tak k nejhorším měnám světa.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.