Saúdové nemohou držet pokličku nad cenami ropy

Objevují se spekulace, zda má Saúdská Arábie dostatek volné kapacity k navýšení těžby ropy.

Irina Slav píše pro specializovaný server OilPrice o tom, že Saúdové nemají neomezený vliv na cenu ropy.

Analytici, kteří se sešli k rozboru ropného trhu na CNBC, se shodli, že Saúdové nemají možnost vykompenzovat všechny výpadky íránských dodávek surové ropy. Kvůli tomu se Brent může dostat až na sto dolarů za barel. Nejistota přetrvává, není jasné, co se bude dít po dalších íránských sankcích.

Od té doby, co Trump stáhnul USA z jaderné dohody, si analytici začali pohrávat s představou ropy za sto dolarů za barel. Schůzka ve formátu OPEC+ vyústila v ujištění Ruska a Saúdské Arábie, že trh bude dobře zásoben a ceny stabilní. Ale indičtí a čínští rafinéři oznámili, že nákup íránské ropy snižují.

Vznikají tak pochyby, zda Saúdové mají dost tzv. volné kapacity, aby mohli navýšit těžbu až na 12 mb/d., a jak bude ve skutečnosti vypadat – o kolik se sníží – íránská nabídka ropy.

TankerTrackers oznámili, že více než tucet íránských tankerů v Perském zálivu vypíná sledovací zařízení.

Reuters vyvolal další paniku, když vydal oznámení anonymního zdroje ze Sinopecu, což je největší čínský rafinér, že sníží dovoz z Íránu na pouhých 130 000 barelů. Přisadil si Bloomberg, který zase našel anonymní zdroje z indických rafinérií, které tvrdí, že na listopad nebyly z Íránu objednány vůbec žádné tankery. Šokující titulky však mohou být trochu předčasné.

Kam poplují ty tankery, které vypnuly sledovací zařízení? Indická vláda se prý nechystá přestat s nákupem íránské ropy. I íránský ministr zahraničí potvrdil, že Indie bude íránskou ropu kupovat dál, navzdory sankcím.

A teď, komu věřit?, ptá se Irina Slav pro Oilprice.

Palčivost této otázky vysvětluje, proč by se, bez ohledu na skutečnou výši nabídky, mohly ceny do konce roku zvednout až na sto dolarů za barel. Bude to trvat nejméně do konce listopadu, než budou k dispozici nějaká reálná a spolehlivá data o pohybech tankerů, aby se propočetlo, kolik íránské ropy je mimo trh.

Do té doby se Brent může vyšplhat někam k 90 dolarům za barel. Ani jednání Saúdů a Kuvajtu o tom, že během pár měsíců dají společně na trh 500 000 barelů navíc, neměla vůbec žádný negativní dopad na ceny. Naopak, Brent začal zase jít nahoru.

Na trhu se může začít objevovat panika, a kde je panika, tam mizí zdravý rozum i logika. Brent se může klidně dostat na 100 dolarů za barel, než se „usadí nová realita“, poptávka spadne a ceny také.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.