Souhrn dnešních zpráv !A: Turecko v Sýrii zůstane do voleb a v Brazílii znovu posílil krajně pravicový kandidát

Podle Erdogana Turecko v Sýrii zůstane do nových voleb. V Brazílii před nedělními volbami znovu posílil krajně pravicový kandidát Bolsonaro.

Turecko ze Sýrie neodejde do voleb

Reuters. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl ve čtvrtek, že Turecko neopustí území Sýrie do nových voleb v této zemi. Erdogan konkrétně řekl, že Turecko ze Sýrie odejde a ponechá ji jejím „majitelům“ po volbách.

V září se Erdogan dohodl s prezidentem Vladimirem Putinem na vytvoření demilitarizované zóny mezi rebely a vládními bojovníky v severní Sýrii. Turecko podle Erdogana nemá problémy v jednání s radikálními skupinami právě v severosyrském Iblidu, který představuje poslední protiasadovskou enklávu v zemi.

Z demilitarizované zóny, na které se Putin s Erdoganem dohodli, mají radikální skupiny odejít do 15. října. Turecko, Rusko a Írán zde mají svoje pozorovatele.

Brazilský Bolsonaro znovu posílil, má už 35 %

Reuters. Výzkum veřejného mínění společnosti Datafolha v Brazílii ukazuje na to, že krajně pravicový kandidát Jair Bolsonaro posílil svůj náskok vůči levicovému Ferdandu Haddadovi. Od úterka získal podle společnosti Bolsonaro 3 % podpory a má nyní 35 %, což mu otevírá možnosti k tomu, že by mohl vyhrát už v prvním kole.

Haddan si naopak zachoval 22 % podpory mezi dotázanými. Simulace druhého kola prezidentské volby ukazovala potom na stejné, tedy nerozhodné, výsledky obou kandidátů.

Volby se v Brazílii konají v neděli. V případě prezidentských voleb se jedná o první kolo.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.