Ukrajina vyhostila maďarského konzula

Ministerstvo zahraničí ve vyjádření obvinilo diplomata z jednání, které je v rozporu se statusem konzulárního pracovníka. Šlo o vydávání maďarských pasů.

Ukrajina dala maďarskému konzulovi 72 hodin na to, aby opustil zemi. Kyjev ho viní z toho, že jeho konzulát nelegálně vydává cestovní pasy pro etnické Maďary žijící na Ukrajině. Ukrajinské ministerstvo zahraničí viní maďarského konzula z toho, že se chová v rozporu se statusem konzulárního pracovníka. Maďarský konzulát je umístěn v západoukrajinském městě Berehove u hranice s Maďarskem.

Vyhoštění diplomata je poslední v celé řadě sporů mezi oběma sousedy. Maďarsko dokonce vyhrožovalo tím, že je připraveno zablokovat ukrajinské evropské ambice. Ukrajinská strana nyní vyjádřila naději, že po vyhoštění dojde k tomu, že se maďarská strana takovému chování vyhne.

Ke zhoršení vzájemných vztahů přispělo minulý rok rozhodnutí ukrajinské vlády o povinnosti učitelů na středních školách vyučovat pouze v ukrajinském jazyce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.