Omán plánuje plynovod do Íránu

Plynovod z Íránu do Ománu se týká strategicky významného Hormuzského průlivu, který je jádrem konfliktu mezi USA a Íránem.

Asia Times informují o tom, že Omán pokračuje v plánovaném plynovodu do Íránu. Doufá přitom, že americké sankce, které začnou platit 5. listopadu, se omezí jen na ropu.

Omán je zemí, která se drží neutrality a zprostředkovací diplomacie. Je to právě Omán, který často poskytuje možnost komunikace mezi válečnými stranami a stojí mimo spor.

Jenže nyní americký tlak na Írán roste a podporují ho další země Perského zálivu, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Není jasné, jak dlouho bude Omán schopen udržet si neutralitu, píší Asia Times.

Obrovský projekt ománsko-íránského plynovodu by znamenal 28 milionů metrů krychlových plynu za den. Klíčový je íránský jižní přístav Kuhmobarak, který leží u Ománského moře. O plánu na postavení plynovodu se hovořilo více než deset let a náklady činí asi 1,2 mld. dolarů.

Plyn by mohl být zkapalněn na exportní LNG, nebo využíván v Ománu, jehož vlastní rezervy se zmenšují. Spotřeba plynu v sultanátu prudce roste a v posledních letech byl plynu nedostatek. I když se spekuluje o nových nalezištích zemního plynu, zájem o projekt trvá.

Omán chce také strategicky využít své pozice za Hormuzským průlivem. Průliv je hlavním bodem sporu mezi USA a Íránem. Íránské revoluční gardy vyhrožují jeho uzavřením, zatímco USA potvrzují odhodlání udržet Hormuz průchodný i násilím.

Omán ovšem leží u Indického oceánu, za tímto klíčovým bodem. Tato strategická logika hned tak nepomine.

Omán má dobré vztahy s Íránem, ale i s USA, například kvůli dohodě o volném obchodu. Sultanát také hrál klíčovou roli ve vyjednávání o íránské jaderné dohodě. Vzhledem k Trumpově politice ovšem nad projektem plynovodu stojí mnoho otazníků.

Omán má podobné dilema jako země, které si chtějí zachovat vazby na Írán, ale zároveň i udržet vztahy s USA a se zeměmi Perského zálivu. Toto hledání rovnováhy je pro Omán obzvláště těžké, protože je tak blízko epicentra konfliktu.

Omán oficiálně vydal prohlášení, že chce v plynovodu pokračovat.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že sankce budou uvaleny na nákup ropy a ropných produktů s důrazem na obchod s Národní íránskou ropnou společností.

Omán doufá, že se sankce opravdu omezí jen na ropu, ne na plyn.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.