Trumpovo snížení daní v USA se nepromítá do navýšení platů zaměstanců

Jenom malý zlomek směřuje do peněženek zaměstnanců. Daňové úlevy pro firmy tak jejich zaměstnancům moc nepomohly.

Americké firmy využívají úspor ze snížení daní. Jenže jen malý zlomek jde do peněženek zaměstnanců, ukazují to nová data, píše list Wall Street Journal (vydání 03/10/2018).

Daně z příjmu korporací byly sníženy z 35 % na 21 %. Některé firmy, třeba Walmart, slíbily bonusy a navýšení mezd. Což bylo chváleno Donaldem Trumpem. Jenže nyní je z průzkumů patrné, že firmy peníze dál zaměstnancům neposílají.

Nový průzkum ukázal, že jen 14 % firem převedlo snížení daní a úspory z toho plynoucí do navýšení základní mzdy. Podle jednoho výzkumu, kdy bylo dotazováno dokonce 1000 firem, se ukázalo, že 99 % z nich uvedlo, že snížení daní je rozhodně nevede k navýšení minimální mzdy.

Firmy nechtějí navyšovat fixní náklady, píše WSJ, dělají naopak vše proto, aby jejich trvalé mzdové náklady nešly nahoru.

Jednou z výjimek je Amazon.com, který uvedl, že navýší minimální mzdu pro americké pracovníky na 15 dolarů za hodinu.

Just Capital je nezisková organizace, která vyhodnocuje chování firem. Uvádí, že v rámci Russell 1000 index, asi 80 % něco převede na pracovníky – asi 5,8 milionů lidí dostalo nějakou zvláštní odměnu, buď navýšení mzdy, nebo jednorázový bonus, nebo příspěvek na penzi. Firmy ušetří na daních asi 59,3 mld. dolarů, z té částky asi 7 % půjde pracovníkům. Jenže zbytek se využije jinak – na zpětné odkupy akcií či vytváření pracovních míst, píše WSJ.

Je ovšem patrné, že firmy se zdráhají úspory převést do trvalých mezd, což je důvod, proč pracovníci mají zanedbatelný mzdový růst navzdory silné ekonomice, přiznává Wall Street Journal.

Nezaměstnanost je oficiálně 3,9 %, mzdy v soukromém sektoru vzrostly o 2,9 %, jenže ceny vzrostly téměř stejně. Některé firmy využívají úspory na investice.

Průzkum Korn Ferry ukázal, že firmy chtějí navýšit kapitálové investice, 41 % z nich si dělá rezervu a asi třetina navyšuje dividendy pro akcionáře. Firmy, které byly zahrnuty do průzkumu Korn Ferry, mají asi 700 mld. dolarů v tržbách.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.