Americké firmy brzdí s výdaji na politiku

Velké firmy v USA omezují svoje politické výdaje. 36 % z 500 největších nedává finance na politickou aktivitu.

Americké veliké (na burze kótované) firmy omezují své „politické výdaje“, jak na volby, tak i na další politické aktivity. Jedná se o roční analýzu politických výdajů největších firem, o které píše list Wall Street Journal (vydání  03/10/2018). Organizace Center for Politicial Accountability, což je nezisková organizace ve Washingtonu, chce lepší přehled o tom, jak korporace ovlivňují politiku.

36 % z 500 největších firem se nemíní zapojovat do výdajů na politickou aktivitu. Asi 132 firem uvedlo, že mají „nezávislé výdaje“, například to znamená, že financují inzeráty nebo akce podporující určitého kandidáta. To je nárůst o deset procent a téměř o 60 % vzhledem k roku 2015.

Příspěvky pro kandidáty a stranické výbory jsou zakázány ve 107 firmách, 80 firem zakazuje příspěvky určitým politickým organizacím dle seznamu. Jen 35 firem zakazuje příspěvky pro obchodní asociace vzhledem k ovlivňování voleb.

Mezi firmami, které se podle zprávy do politických výdajů nezapojují, jsou např. Goldman Sachs Group, či Schlumberger Ltd. Právě ve Schlumbergeru je to strategické rozhodnutí: žádné používání lobbistů.

Analýza také zdůrazňuje, že situace se mění, firmy mění své postoje ohledně výdajů na politiku. Stále více firem také oficiálně například na webu prezentuje, jaké má politické výdaje.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.