Francie čeká na Německo: reformy EU jdou moc pomalu

Paříž upomíná Berlín a chce urychlení reforem EU, které nesmí být zajatcem domácí politiky.

Francouzský ministr financí upomíná Německo: vnitřní politická situace nemůže být překážkou k tomu, aby se zdržovala rozhodnutí týkající se EU. Jde například o rozpočet eurozóny.

Ministr financí Francie Bruno Le Maire chce, aby německá vláda postupovala rychleji u reformy eurozóny a také při zavedení nové daně pro digitální koncerny. Le Maire tvrdí, že lidé nevidí dostatečný pokrok.

I vzhledem ke krizi ve velké koalici řekl, že vnitřní politická situace nemůže být překážkou pro zdržování velkých a nutných rozhodnutí EU.

Je potřeba usnést se k digitální dani EU do konce roku, apeluje francouzský ministr financí. Jenže německá vláda má pochyby. Některé země EU chtějí globální akci, Brusel je ale připraven na zavedení daně i jen v EU.

Le Maire k rozpočtu eurozóny, který je v Německu rovněž velice sporný, řekl, že buď bude rozpočet eurozóny, nebo nebude už pak žádná eurozóna. Nástroj je k překonávání krizí to základní. Macron se na rozpočtu eurozóny již v minulosti s Merkelovou shodl. Jenže minimálně osm dalších zemí EU tento záměr odmítá.

Řada návrhů je ovšem zcela u ledu. Tagesschau připomíná Macronův projev před rokem, jeho řeč na Sorbonně. Zde požadoval hlubokou reformu EU, která by vedla k „novému založení Evropy“. Jenže podpora v Německu je velice zdrženlivá. Proto řada návrhů leží u ledu, nebo se postupuje jen velice pomalu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.