Putin navrhuje změkčit tresty za extrémismus na sítích

Paragraf, který trestal posty a reposty na sociálních sítí, byl v Rusku široce kritizován například jako „marasmus“.

Ruský prezident Vladimír Putin navrhl změkčení trestů za extrémismus a šíření nenávisti. Změkčení by se tak mělo dotknout asi 1500 lidí, kteří v Rusku čelí trestním řízení, od nichž mohou být osvobozeni. Prezident navrhl změnu zákona ruské Dumě. Návrh obsahuje částečnou dekriminalizaci odstavce 282 trestního zákona Ruské federace a bude znamenat, že trestné budou jenom opakované případy šíření nenávisti. Podle informací z Dumy by prezidentská novelizace měla být přijata poměrně rychle, během podzimního zasedání ruského parlamentu.

Putin konkrétně navrhuje, aby se trestně nestíhaly neopakované výroky, které šíří nenávist a nepředstavují vážnou hrozbu ústavnímu pořádku. Tresty se budou týkat jen těch, kdo budou takto jednat opakovaně.

Novelizovat se má Kodex administrativních přestupků, který má uložit za šíření nenávisti a za narušování lidských práv a lidské důstojnosti pokutu v hodnotě 10 až 20 tisíc rublů nebo 100 hodin povinné práce nebo administrativní vazbu do 15 dní. V případě právních osob bude pokuta 250 až 500 tisíc rublů. V případě opakování těchto přestupků během jednoho roku bude platit trestní odpovědnost – a hrozí pak odnětí svobody mezi 2 až 5 lety.

Podle informací ruských úřadu je nynější situace taková, že 90 % všech případů šíření nenávisti a propagace extrémismu se týká internetu. Mezi roky 2012-2015 se v Rusku podle paragrafu 282 soudilo celkem 1500 lidí, třetina z nich jen během minulého roku. Po přijetí prezidentské novely se dá počítat s tím, že tito lidé budou osvobozeni, protože zákon bude platit retroaktivně. Soudní řízení se zastaví a vyšetřované případy ukončí.

Aplikování paragrafu 282 trestního zákona bylo v Rusku kritizováno řadou lidskoprávních organizací. Jednalo se často o stíhání za veřejné reposty či posty na internetu.  Ovšem tuto praxi kritizovali také poslanci Dumy, jako například Sergej Šargunov, který to nazval marasmem. Putin v minulé Přímé linii slíbil, že věc se bude analyzovat tak, aby nedocházelo k absurdním situacím. Na to, že paragraf má příliš represivní charakter, upozorňovali také právníci.

Ovšem kritici hovoří nyní o tom, že navržená novelizace není dostatečná a že se jedná jen o částečný ústupek. Jeden z kritiků Alexandr Věrchovskij si všiml toho, že novelizace stanovuje nyní pokuty pro právnické subjekty, což se týká například redakcí novin a jakýchkoliv organizací, které mají stránky na sociálních sítích.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.