Byl saúdský novinář zavražděn?

Už několik dní je hledán v Turecku kritický saúdský novinář. Turecká policie vychází z toho, že byl zavražděn na konzulátu své země v Istanbulu, to Saúdská Arábie odmítá.

Jak informuje německá Tagesschau, novinář Jamal Kashoggi byl zavražděn v konzulátu Saúdské Arábie. Kvůli tomu údajně do Turecka dorazilo saúdské komando, které vzápětí zase odletělo.

Kashoggi zmizel minulý týden, když si vyřizoval na konzulátu své země nutné doklady pro svatbu. Jeho turecká snoubenka potvrdila jeho zmizení. Jeho přátelé ho údajně varovali, ale on si myslel, že se mu v Turecku nic nestane.

Zástupce konzulátu Saúdské Arábie obvinění odmítá. Po zmizení novináře se schyluje k protestům, organizace arabských novinářů v Turecku mají o osud prominentního kritika vlády velké obavy.

Novinář Kashoggi kritizoval královskou rodinu a politiku korunního prince Mohameda bin Salmána. Jeho kritika se týkala také vedení války v Jemenu, či zatčení aktivistek za ženská práva.

Vláda v Rijádu je známá tvrdou rukou proti jakýmkoliv opozičním silám. Kritika se netoleruje, o svobodném tisku nemůže být ani řeči. Na seznamu svobody tisku je Saúdská Arábie na 169. místě ze 180. Nicméně zavraždění kritika režimu na konzulátu Saúdské Arábie by bylo i pro tuto zemi zcela bezprecedentní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.