Francie dostane ohledně rozpočtu manévrovací prostor, protože „je to Francie“

Evropská komise poskytla Francii volnost u fiskálních pravidel, „protože je to Francie“, uvedl Juncker. Tato poznámka těžko najde odezvu v Německu a dalších zemích EU, uvádí Reuters.

EU debatuje o tom, jak co nejlépe aplikovat fiskální pravidla, v nichž rozpočet má být pod 3 % HDP a veřejný dluh má klesat, jenže někteří říkají, že více veřejných výdajů může podpořit ekonomický růst.

Německo i další země někdy obviňují Komisi z toho, že aplikuje rozpočtová pravidla příliš laxně.

Francie už v roce 2015 dostala další dva roky, aby snížila deficit pod 3 %. Juncker přiznal, že Komise mhouří oko nad tím, že Francie pravidla nedodržuje, protože „je to Francie“.

Juncker uvedl, že Francii dobře zná, její reflexe, vnitřní reakce a že fiskální pravidla by neměla být aplikována zaslepeně.

Co se větší flexibility týká, Komise také tento rok dala větší manévrovací prostor Itálii, i když dluh Itálie je vysoko nad limitem a neklesá tak, jak by měl.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.