Indie se dohodla s Ruskem na dodávce zbraní. USA to asi budou ignorovat

Zdá se, že Washington se rozhodl nevšimnout si rozhodnutí Indie nakoupit od Ruska protiletadlový obranný systém S-400.

Indie provedla „malý puč“, když podepsala dohodu s Ruskem za 5,3 mld. dolarů na protiletadlový obranný systém. Spojené státy, zdá se, k žádným sankcím nepřistoupí.

Jenže tzv. zákon CAATSA (Countering America´s Adversaries Through Sanctions Act) uvádí, že země bude sankcionována, pokud podepíše dohodu se zemí, která je nepřátelská vůči zájmům USA.

Indie se snažila dostat od USA výjimku. Dohoda byla nicméně podepsána neveřejně, detaily schovány ve společném prohlášení, které bylo zveřejněno později.

Rusko je hlavním dodavatelem zbraní a vojenského vybavení do Indie již desetiletí, dokud na trh nevtrhl Izrael. Vojenské dohody s USA jsou dosti omezené, s nižší úrovní technologie. Indie nicméně jedná o nákupu NASAMS (National Advanced Surface to Air Missile System), tedy systému leteckých střel od USA.

Indie má zkušenosti s tím, jak se pohybovat v bipolárním světě, měla rozporuplný vztah s USA, ale zároveň si udržovala i strategický vztah se Sovětským svazem. Tento historický kontext u dohody S-400 je tedy symptomatický.

Dobrým příkladem jsou 50. léta, kdy tehdejší premiér Nehru chtěl od USA technologii pro ocelárny. Jenže USA trvaly na tom, že technologii musí dostat soukromý sektor. Nehru šel tedy za Sověty, ti rádi technologie dodali a nenutili mu žádnou svou politiku.

Indie ovšem podepsala s USA několik dohod, například bezpečnostní dohodu po dialogu s americkým ministrem zahraničí a bezpečnosti. USA tyto dohody vnímají velice strategicky, jako možný základ pro budoucí vojenskou alianci s Indií. Přiznávají, že zatím je to velice daleko, ale bez těchto dohod, neexistuje ani ona možnost. USA nicméně uznávají nezávislou politiku Indie a její neochotu být součástí jakékoliv vojenské aliance.

Vztahy USA a Indie se rapidně zhoršily poté, co Indie vyzkoušela jadernou zbraň. Nicméně po tajných jednáních mezi ministry Singhem a Talbotem se zlepšily a od té doby zajištují Indii „výjimky“, které se mohou týkat možná i íránské ropy.

Zástupci indické armády také uvádějí, že USA nenabízejí svůj obranný systém THAAD ani svému spojenci Japonsku, pro Indii není dostupný ani Patriot. Ruský S-400 je v tomto ohledu nejlepší možností a jak uvádí bývalý generál, je možná ještě lepší než americké systémy. Z hlediska dostřelu má ruský systém 400 km, kdežto THAAD jen 180 km.

S-400 je údajně pomalejší než THAAD (Mach 5.9 oproti Mach 8.1), ale za to má tři radary.

V minulosti si také Indie od Ruska pronajímala jaderné ponorky.

Indie sice zrušila plány na rozvoj letadel páté generace, ale to těžko zkazí vztahy mezi oběma zeměmi, i když Rusko má nyní velice blízké vztahy s Čínou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.