USA a Čína plnou parou směrem k nové studené válce

Postoj „oko za oko“ ve vztazích mezi USA a Čínou znamená hrozbu eskalace konfliktu.

Richard Heydarian píše pro Asia Times, že postoj “oko za oko” v případě ekonomiky, politiky i vojenské strategie znamená velkou hrozbu a může přerůst v obrovský konflikt mezi velmocemi.

USA se snaží Čínu poškodit ekonomicky, eskalací obchodní války, a zároveň se snaží zvýšit vojenský odpor proti působení Číny v Jihočínském moři.

Oko za oko na mnoha frontách znamená, píše Heydarian, že mnoho analytiků už vidí situaci jako novou studenou válku – USA proti Číně. Eskalace navíc postupuje nebezpečně rychle k ozbrojenému konfliktu na moři.

Trump stupňuje ekonomickou válku, nová cla platí na čínské zboží v ceně 200 mld. dolarů, v první várce to bylo 50 mld. dolarů. Trump zvyšuje tlak a hrozí cly na další zboží, pokud Čína nebude reagovat na americké námitky, že používá neférové obchodní praktiky.

Čína zatím odpověděla uvalením odvetných cel na zboží za 60 mld. dolarů a na neurčito odvolala jednání o řešení obchodních sporů. Čína očividně vnímá vztahy s USA jako existenční boj, myslí si Heydarian. Obchodní válka je viděna jako jeden z prvků strategie zadržování, USA navíc zvyšují svou vojenskou přítomnost v Jihočínském moři.

V neděli čínské vojenské plavidlo plulo velmi těsně vedle amerického torpédoborce. Americké námořnictvo obvinilo Čínu, že provádí „nebezpečné a neprofesionální manévry“, protože vzdálenost byla jen asi 40 metrů a málem došlo ke kolizi. Čína naopak obvinila USA, že porušují její suverenitu a bezpečnost a že americké vojenské loďstvo nedaleko ostrovů, na které si Čína dělá nárok, vážně poškozuje americko-čínské vztahy.

Akce Pekingu v Jihočínském moři, píše Heydarian, vyvolávají obavy, že zde chce umístit vzdušnou obranu, a to u klíčové vodní cesty.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.