Americká míra nezaměstnanosti je na nejnižší úrovni od roku 1969

Vývoj na trhu práce nicméně vzbuzuje obavy ohledně rostoucí inflace a vyšších mezd.

Americká míra nezaměstnanosti klesla na nejnižší úroveň od roku 1969, což, jak uvádí Financial Times (vydání 07/10/2018), podtrhuje sílu ekonomického růstu. Vývoj na trhu práce vzbuzuje obavy ohledně rostoucí inflace a vyšších mezd. Amazon například oznámil, že zvýší platy pro stovky tisíc pracovníků v USA.

Výnosy z amerických státních dluhopisů se dostaly na vrchol, protože investoři očekávají další restrikci amerického FEDu – zvýšení krátkodobých úrokových sazeb.

Ekonomika směřuje k růstu 3 %, píší FT. Očekává se zároveň, že politika bude stále restriktivnější a že příští rok nastoupí další navyšování sazeb. Výnosy z desetiletých dluhopisů vzrostly až na 3,24 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2011.

Míra nezaměstnanosti v září spadla na 3,7 %, revize dat za srpen ukázala, že v srpnu přibylo 270 000 nových pracovních míst, což je velmi dobrá zpráva. Průměrné hodinové výdělky vzrostly v meziročním porovnání o 2,8 %.

Je ovšem otázka, do jaké míry se nízká nezaměstnanost přemění na vyšší míru inflace.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.