Brazílie není banánová republika, Bolsonara přežije

Země má nepochybně zkorumpovanou politiku, ale také dostatečně silné politické instituce.

Komentátor Ian Bremmer se před prvním kolem brazilských prezidentských voleb zamyslel na stránkách časopisu Time (vydání pro týden do 15/10/2018) nad tím, zda zemi ohrozí zvolení Jaira Bolsonara prezidentem. Jeho podporu spojuje s voličským hněvem, který je patrný i v USA nebo v Itálii a Mexiku. (Názor Bremmera se poněkud vymyká ze západního mainstreamu, který skloňuje v souvislosti s Brazilií pojmy jako „mladá“ demokracie, tj. slabá a existující krátce – pozn.redakce.)

Brazilské prezidentské volby se staly soubojem dvou mužů, přestože na začátku bylo kandidátů třináct. Tím prvním je uvězněný exprezident Inácio Lula da Silva a tím druhým právě Bolsonaro. Jak Bremmer připomíná, jedná se o kandidáta s nostalgií po vojenské diktatuře v Brazílii a také kontroverzního politika. Přesto měl našlápnuto k výhře hned v prvním kole (a také se tak stalo – pozn. red.).

Bremmer tvrdí, že není těžké pochopit, proč Brazilci hledají něco nového. Jejich země se sice dostala z nejhorší ekonomické recese, ale je zde stále vysoká nezaměstnanost. Země již dlouhé měsíce sleduje největší korupční skandál („Mytí aut“, pozn. red.) ve svých dějinách, který se dotýká řady politických figur včetně Lula da Silvy nebo odvolané prezidentky Dilmy Rousseffové. Vedle toho v zemi roste násilná kriminalita. Důvěra ve vládu je podle výzkumů veřejného mínění slabá, jen 14 % věří ve férovost voleb a jen 17 % důvěřuje vládě. Protože vláda posílá velké prostředky na pokrytí dluhů, chybějí investice, nedostává se peněz na vzdělání a na zdravotní péči. 62 % dotázaných Brazilců proto říká, že pokud by měli možnost, nejraději by ze země odešli.

Podpora Bolsonara také souvisí s demografickou změnou, mladší voliči si prostě vojenskou diktaturu nepamatují. Ovšem znamenalo by jeho zvolení návrat do autoritářské minulosti, ptá se Bremmer. Odpověď je, že je to velmi nepravděpodobné.

Dost voličů bude ve druhém kole volit prakticky kohokoliv jiného než právě Bolsonara, zhruba 40 % a jejich počet roste. I kdyby ale tyto volby vyhrál, Brazílie není banánová republika. Přestože má problémy, je to země se stabilními politickými institucemi. Bolsonaro a jeho strana si jen těžko najdou spojence v parlamentu, takže bez uzavření smíru s dalšími politickými stranami neprosadí žádný zákon, píše Bremmer o Bolsonarových možnostech. A už vůbec si nedokáže přisvojit diktátorské pravomoci.

Skandál „Mytí aut“ (v jehož rámci byl odsouzen Lula da Silva) neodhalil jen zkorumpovanost politické a podnikatelské kultury v zemi. Ukázal především, že brazilské instituce jsou dost silné a schopné postavit se proti mocným lidem a požadovat od nich zodpovědnost. A pokud se stane, že Jair Bolsonaro volby vyhraje, bude to platit i pro něj, zakončuje optimisticky Bremmer.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.