Italská vláda sází na to, že rozjede ekonomický růst, aby mohla ufinancovat své programy sociální podpory i daňové škrty a zároveň se jí podařilo snížit dluhové břemeno.
Římská koalice populistický stran, jak uvádí Financial Times (tištěná verze 06/10/2018), počítá s růstem 1,5 % na příští rok, což je optimističtější odhad než EU i italského průmyslu.
Italské rozpočtové plány jsou velkým sporem mezi antiestablishmentovými stranami ve vládě a mezi úředníky EU, kteří se obávají porušení ekonomických pravidel bloku. Koalice má priority v sociální oblasti, snížení daní a penzijní reformě.
Vláda počítá s deficitem 2,4 % HDP, více než bylo očekáváno, počítá se navíc i s vyšším italským strukturálním deficitem – což je klíčová makroekonomická kategorie, kterou sleduje Brusel.
Ukazuje se na strukturální deficit ve výši 1,7 % na příští tři roky, což už by Komise mohla napadnout.
Italská fiskální bilance nebyla v plusu od 60. let. Investoři se začali zbavovat dluhu a tím pádem se nahoru dostali náklady na půjčování. Celkové státní dluhové břemeno Itálie je 130 % HDP.
Výnos z desetiletého dluhopisu, vzrostl na 3,413, píší FT.
Goldman Sachs předpokládá pro Itálii růst ve výši 1 %, Brusel počítá s 1,1 %. Nyní bude rozpočet diskutován italskými zákonodárci a následně by měl být zaslán ke schválení do Bruselu.