Macron má problém, jeho loď opouštějí „těžké váhy“

Francouzský prezident ztrácí významné spojence právě v tu nejméně vhodnou dobu.

Když se Emmanuel Macron ujal moci, média obdivovala jeho „manažerské schopnosti“. Pozornost se soustředila na prezidentův barevně rozlišený program, na smsky posílané poslancům ve dvě v noci nebo jak zasahuje i do maličkostí. Paříž byla fascinována prezidentovým způsobem komunikace, což znamenalo, že o důležitých věcech mluvil jenom on sám.

O méně než rok a půl později se zdá, že manažerský prezident ztrácí kontrolu. Minulé úterý oznámil jeden z jeho nejvěrnějších, ministr vnitra Gérard Collomb, že chce z vlády odejít a znovu se ucházet o místo starosty Lyonu, přestože prezident jeho rezignaci zprvu odmítl přijmout. Tato rezignace vyvolala pocit, že Macron už nemá nad vládou takovou kontrolu, navíc začíná být velice nepopulární.

Collomb se nejenom rozhodl opustit vládní plavidlo (neakceptoval ani návrh, že by ve funkci ministra vnitra mohl zůstat do komunálních voleb), ale také porušil pravidla a v rozhovoru pro francouzskou televizi otevřeně řekl, že má dojem, že prezident a jeho vláda „postrádají pokoru“.

Collomb je sedmým vysoce postaveným politikem, který opustil Macronovu vládu. Stejný krok již učinila například ministryně obrany Sylvie Goulardová nebo Richard Ferrand, bývalý stranický šéf Macronovy strany.

Collombova rezignace pro centristického Macrona znamená, že ztrácí podporu důležitého spojence na levici, a to pár týdnů poté, co ho opustil jiný politik – zelený Nicolas Hulot, který byl ministrem životního prostředí. Důvodem byl nesouhlas s Macronovou environmentální politikou. Také Hulot mluvil s médii otevřeně, řekl, že „už si nedokáže lhát“.

Náhlá a emocionální rezignace poškodila image Macronovy vlády a její stabilitu. Pro Macrona to není problém ve vztahu k prosazování reforem, jeho poslanci v parlamentu jsou stále disciplinovaní, je to ale problém s ohledem na Macronovy plány na volební kampaň do Evropského parlamentu. V ní chce stát v čele Evropy, která má být „otevřená“ v kontrastu s populisty jako Orbán a Salvini. K tomu doma potřebuje širokou podporu, což bude těžší, když Macronovi odcházejí důležití ministři. Macron bude muset ukázat, že dokáže improvizovat.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.