MMF chce přesvědčit USA k další podpoře

Americká podpora této multilaterální instituce není dnes už zdaleka samozřejmostí.

Populismus, obchodní válka a cynismus Bílého domu, to vše ztěžuje Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) situaci. MMF potřebuje nový kapitál.

Prozatímní vztahy nevypadaly tak napjatě, uvádějí v rozsáhlém článku Financial Times, USA například souhlasily s velkou půjčkou pro Argentinu, která byla dokonce ještě navýšena na 57 mld. dolarů.

Otázkou zůstává, zda se tato jednorázová akce promítne i do dlouhodobých závazků USA vůči fondu. MMF se snaží posilovat své zdroje, je však symbolem ekonomické ortodoxie, píší FT, což v časech rostoucího populismu nemusí být vnímáno dobře. FT vyjadřují skepsi ohledně výše amerického financování MMF, protože Spojené státy zároveň odmítají multilaterální instituce.

EU vyčkává reakce USA a dále se zařídí podle nich, vše ale komplikuje obchodní válka s Čínou. Je patrné, že pozice těchto aktérů se budou dynamicky vyvíjet v závislosti na jednání ostatních, což situaci pro šéfku MMF Lagardeovou dále komplikuje.

Nedostatečné zdroje by přitom nebyly problém jen pro MMF samotný, ale pro celou globální ekonomiku.

MMF je ovšem zisková organizace, připomínají FT, nedává pomoc „jen tak“, ale váže ji na celou řadu podmínek, často velice sporných jako v případě Řecka.

MMF samozřejmě nyní zdroje má, je to asi jeden bilion dolarů, ovšem zhruba půlka je založená na kvótách jednotlivých zemí. Největšími přispěvateli jsou USA, Čína a Německo. Zbytek jsou různé úvěrové kapacity, které jsou založeny na dohodách se zeměmi či skupinami zemí, a které vyprší v letech 2019-2022. Pokud nebudou závazky obnoveny, může mít MMF skutečně problém.

Zastánci MMF říkají, že v globalizovaném světě je národní hospodářská politika nedostatečná, a proto je MMF důležitý. Přestože pro skutečně velkou krizi nemá MMF dost velký arzenál, může být i tak užitečný, uvádějí FT.

Pozorovatelé se domnívají, že dobrým znamením je překvapivé rozhodnutí Trumpovy administrativy posílit zdroje Světové banky (která je určitým dvojčetem MMF, pozn. redakce). Světová banka ovšem musela slíbit snížení nákladů, a to by se zřejmě opakovalo i u MMF. USA navíc souhlasily s angažmá fondu na Ukrajině a v Egyptě, což může znamenat, spekulují FT, že si význam MMF uvědomují.

FT ovšem zároveň uvádějí řadu nepřátel MMF, kterým není po chuti navýšení zdrojů prosazené po velké politické bitvě a velkém zdržení Barackem Obamou. Nacházejí se jak na ministerstvu obchodu, tak v americkém Kongresu a samozřejmě u republikánů.

Velkým sporným bodem je rovněž výše kvóty, od které se odvozuje síla hlasovacího práva. USA si tu svou hlídají, ale čínská je vzhledem k síle její ekonomiky neudržitelná. Zatímco USA mají podíl 16,5 %, Čína jen něco nad 6 %. Těžko lze ale očekávat, že se USA smíří s navýšením kvóty pro Čínu v situaci, kdy ji staví do pozice hlavního strategického rivala.

Vyčlenění Číny by mohlo znamenat, že si vytvoří své vlastní struktury k pomoci zemím v potížích, a to nejen pro Asii, ale pro celý rozvojové svět.

MMF je instituce, v níž je vliv USA mimořádně silný a je tedy sporné, do jaké míry je v jejich zájmu vznik nějaké alternativní instituce, v níž by už tento vliv neměly.

USA prozatím tlačí na Čínu, aby ukázala své záměry ohledně půjček souvisejících s projektem Hedvábné stezky. Čína je ale těžko zveřejní, aniž by za to něco dostala – například více vlivu v organizaci.

Další otazníky se vznášejí nad EU, která je tradičním podporovatelem MMF. Její ekonomiky rostou pomaleji, a proto nutně dojde ke snížení kvót některých zemí, navíc vliv MMF bude oslaben tím, že země eurozóny mají Evropský stabilizační mechanismus, který se do jisté míry může stát rivalem MMF při řešení krizí suverénů.

Nelze vyloučit, že úspěch fondu bude nakonec záležet na tom, zda jeho ředitelka Christine Lagardeová přesvědčí Trumpa osobně.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.