Na Ukrajině chystají sankce proti televizním kanálům

Kanály Newsone a 112 jsou viněny z proruských aktivit a „propagování terorismu“, ukrajinský parlament navrhl zavedení sankcí na jejich majitele.

Ukrajinský parlament požádal 4. října o anulování licencí pro televizní kanály Newsone a 112, variantou je omezit jim telekomunikační služby. Žádost byla adresována Radě národní bezpečnosti a obrany a obsahovala také návrh na sankce proti majitelům obou tv kanálů. Pro hlasovalo celkem 226 poslanců Vrchní rady (tj. parlamentu), proti byli především poslanci Opozičního bloku.

Poslanci doporučili Radě národní bezpečnosti a obrany, aby zavedla sankce proti sedmi společnostem, které kanály vlastní. Autoři návrhu zdůraznili, že kanály jsou pod kontrolou „ukrajinských oligarchů“. Konkrétně se parlament slovy poslance Sergeje Vysockého obrátil na Radu národní bezpečnosti a obrany, aby zavedla sankce ve vztahu k řadě „proruských televizních kanálů“. Zaznělo také, že kanál 112 je pod kontrolou „stálého představitele Ruska na Ukrajině“ Viktora Medvedčuka. Ekonomické sankce se mají týkat především právnických osob, které mají vlastnické vztahy k oběma kanálům. Navrhovatelé se odvolávali na petici za zastavení vysílání kanálů Newsone a 112 za jejich proruskou činnost, kterou podepsalo 25 tisíc lidí.

Oleksandr Turčinov, který je tajemníkem Rady národní bezpečnosti a obrany, řekl, že Rada návrh operativně projedná a řešení bude v souladu s platnými zákony země, sankce se mohou týkat obou zmíněných kanálů. Prohlásil, že „propaganda terorismu“ představuje jistou „formu terorismu“.

Ukrajinský parlament nyní musí projednat dvě stížnosti proti usnesení, teprve pak může předseda parlamentu usnesení podepsat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.