Rumunské referendum o manželství je neplatné

K hlasování se nedostavil dostatečný počet voličů, což představuje politickou ránu pro vládnoucí sociální demokracii.

Rumunské referendum, které mělo omezit definici manželství na svazek muže a ženy, je neplatné kvůli nízké účasti voličů. V lidovém hlasování se o víkendu zúčastnilo jenom 20,41 % voličů, minimální potřebná účast byla 30 %.

Výsledky jsou ranou pro vládnoucí sociálně demokratickou stranu a jdou na ruku opozici, která voliče vyzývala k bojkotu referenda. Generální tajemník sociální demokracie (PSD) Codrin Stefănescu obvinil oponenty z šíření dezinformací o referendu a prohlásil jeho výsledek za „selhání Rumunů a Rumunska vůbec“.

Rumunsko neuznává svazky párů stejného pohlaví a referendum se snažilo o ústavní změnu, která by tento status zachovala i v budoucnosti. Podporovatelé referenda tvrdili, že není zaměřeno proti gayům, že jenom posiluje existující práva heterosexuálů.

Referendum mělo původ v petici, která v roce 2016 sesbírala 3 miliony podpisů a měla podporu pravoslavné církve a Koalice pro rodinu, která zastřešuje 40 náboženských, konzervativních a dalších nestátních skupin.

Kritici obvinili sociální demokracii, že téma, které sama na veřejnost nevnesla, využila ve snaze posílit svoji oslabující pozici v politice. Referendum vyvolalo nevoli mezi evropskými sociálně demokratickými stranami a posílilo kritiku Rumunska „na cestě k neliberální demokracii“.  Kampaň před referendem dostala nacionalistický nádech, který reprezentoval šéf PSD Liviu Dragnea.

Opozice neplatný výsledek referenda uvítala. Dan Barna z opoziční skupiny Save Romania Union řekl, že Rumuni prokázali, že jsou většími Evropany než jejich lídři.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.