Souhrn dnešních zpráv !A: Macron odložil změny ve vládě, Skotsko má být nezávislé a Rusko a Sýrie jednaly o ropě a plynu

Francouzský prezident odložil personální změny ve vládě. Premiérka Skotska vidí jediné řešení „problému“ Brexit v samostatnosti země. Spolupráce na obnově energetické infrastruktury byla tématem jednání Moskvy a Damašku.

Macron odložil rekonstrukci své vlády

Elysejský palác oznámil, že prezident Macron odložil očekávanou rekonstrukci francouzské vlády. Reagoval tak na rostoucí kritiku. Vláda se musí přetvořit kvůli rezignaci celkem 3 ministrů během 5 posledních týdnů. Podle vyjádření Elysejského paláce se Macron rozhodl pro to, že tým přestaví v klidu a po zvažování, na které potřebuje čas. Několik rezignací v řadě otřáslo autoritou prezidenta, který čelí dlouhodobě nízké podpoře obyvatelstva.

Rekonstrukce vlády se tak odložila po Macronově návratu z oficiální cesty do Arménie, kde bude francouzský prezident od středy do pátku.

Brexit je problém, řešením je nezávislost Skotska

Reuters. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v úterý řekla, že Skotsko potřebuje být nezávislé s odkazem na neúspěšný průběh „rozvodu“ mezi Velkou Británii a EU v podání londýnské vlády. Té se zatím nepodařilo dosáhnout dohody o Brexitu. Odchod z EU se přitom stane realitou za méně než 6 měsíců.

Sturgeonová sdělila, že jednání britské vlády je neorganizované, chaotické a zcela nekompetentní.  Vedle toho ale skotská premiérka také jasně řekla, že jedním z dopadů Brexitu je skutečnost, že jednotlivé členské země Spojeného království si nejsou rovny. Podle ní je Brexit pro Skotsko závažný problém. „Jediným řešením je stát se nezávislou zemí.“, prohlásila s tím, že si je jistá, že k tomu dojde. 62 % voličů ve Skotsku Brexit v roce 2016 odmítlo.

Rusko a Sýrie jednaly o obnově energetické insfrastruktury

Reuters. Rusko a Sýrie vedly diskuzi o možnostech rekonstrukce infrastruktury pro transport zemního plynu, podzemních zásobnících plynu, produkce ropy a plynu v syrských rafinériích. Sdělil to ruský ministr energetiky Alexander Novak.

Rusko a Sýrie se také dohodly na urychlení výstavby tepelných elektráren v Sýrii, nicméně Damašek na to musí nejprve naleznout finanční zdroje, řekl dále Novak.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.