Evropská radikální pravice se chce spojit a vyhrát v Evropském parlamentu většinu

Le Penová a Salvini spojí síly a chtějí, aby se do nového EP dostalo co nejvíce pravicových populistů.

Marine Le Penová a Matteo Salvini si přejí populistickou většinu v Evropském parlamentu, píší Other News.

Le Penová a Salvini spojí síly, protože chtějí, aby se do vnitřních struktur EU dostalo více populistických představitelů.

Oba jsou asi nejznámějšími představiteli tzv. radikálně pravicové scény, sami tvrdí, že se snaží zachránit skutečnou Evropu od totalitního systému, kterým se EU stala. Jejich plán je získat většinu v Evropském parlamentu. Volby se konají příští rok, proto je už nyní potřeba různorodé pravicové strany spojit. Salvini uvedl, že jeho projekt se týká vize na příštích třicet let.

Podpora populistických politiků zasahuje celou Evropu. Velice úspěšný je Viktor Orbán, který je už počtvrté maďarským premiérem. Německá AfD získala ve volbách 12,6 % a poprvé se tak dostala do německého parlamentu.

Salvini a Le Penová mají shodné názory na řadu témat, například tvrdý postup proti imigraci a nechuť k EU.

Salvini letos vracel zpět lodě napěchované migranty a požadoval, aby ostatní evropské země pomohly Itálii nést toto břemeno. Le Penová ho za tento postup pochválila, tvrdí, že takto je migrační problém řešitelný.

Populisté měli dříve problém s jednotností, ale nárůst euroskepticismu jim může dodat velké zisky. Více než 60 % občanů EU se domnívá, že nové politické strany a hnutí mohou najít řešení spíš než strany existující, uvádí Eurobarometer.

Podpora EU v některých zemích upadá, přesto je celkově na vzestupu. Například v Itálii je podpora velmi nízká, kolem 44 %, což vysvětluje, proč jsou takoví jako Salvini nyní u moci.

Bývalý stratég Donalda Trumpa Steven Bannon se pokusil zasáhnout do evropského dění, ale Le Penová prohlásila, že ani ona a ani Salvini nemíní spoléhat na jeho pomoc: „Jen my, my sami vytvoříme politickou sílu, která vzejde z evropských voleb, protože my jsme oddáni svobodě a naší suverenitě. A my společně, my, reprezentanti různých národů Evropy, jsme tou politickou silou, která směřuje k záchraně Evropy.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.