Jižní Korea sankce proti Severu nezruší

Reuters. Jižní Korea podle slov ministra pro sjednocení nikdy nezvažovala zrušení sankcí proti Severní Koreje. Ty byly zavedeny v souvislosti s potopením jihokorejské válečné lodi v roce 2010.

Před tím ale jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kyung-wha ve středu sdělila, že tyto sankce budou znovu zváženy. Sankce byly odpovědí na potopení vojenské korvety, při kterém zemřelo 46 námořníků v roce 2010. Loď potopilo torpédo. Severní Korea odpovědnost za útok popírá.

Slova jihokorejské šéfdiplomatky vyvolala negativní reakce nejen doma, ale i v USA. Americký prezident Donald Trump sdělil, že by v takovém případě musela Jižní Korea požádat o souhlas USA. Jak řekl novinářům: „Neudělají nic bez našeho souhlasu. Nedělají nic bez našeho souhlasu.“ Trump trvá na sankcích proti Severní Koreji do plné denuklearizace země. Ministryně musela také díky kritice doma středeční vyjádření odvolat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.