Proč USA potřebují víc než jindy spojenectví s Japonskem

Vzestup Číny ve východní Asii mění mocenské vztahy a Trumpova politika by mohla vést k japonsko-čínskému sblížení.

Uznávaný americký odborník na mezinárodní vztahy Joseph S. Nye se zamyslel nad současnou mocenskou situací v Asii a nad vztahy mezi USA a Čínou. Kritici Trumpovy obchodní politiky hovoří o tom, že by mohlo dojít ke sbližování mezi Japonskem a Čínou. Na říjen je naplánována cesta prezidenta Si Ťin-pchinga do Japonska.

V posledních dekádách se změnila rovnováha moci mezi Čínou a Japonskem – v přepočtu na dolary v roce 2010 čínský hrubý domácí produkt překonal japonský (i když ve vztahu k HDP na hlavu je Čína stále daleko za Japonskem). Dnes se zdá neuvěřitelné, že před časem se v USA báli, že je ekonomicky předhoní právě Japonsko. Pochyby se týkaly i americko-japonské aliance, očekávalo se, že se rozpadne, protože byla pozůstatkem studené války.

Na straně Japonska také panovaly obavy, zejména že jeho význam v očích USA nahradí právě Čína – a nebyly nepodložené, protože toto spojenectví je asymetrické a Japonsko se jako závislejší země obávala postojů USA. Během let se objevovaly požadavky, že by se Japonsko mělo stát „normální“ zemí a mít armádu nebo dokonce změnit svoje zákony ohledně jaderných zbraní. To by ale způsobilo více problémů než řešení a ani po těchto krocích by se Japonsko nestalo zemí s vyrovnanými možnostmi ve vztahu k USA, píše Nye.

Dnes se v Japonsku nově objevují obavy, že Washington Japonsko v souvislosti s Trumpovou politikou, protekcionismem a dalšími riziky opustí. I když se premiér Abe vyhnul přímé konfrontaci s Trumpem, problémy přetrvávají – uvalení cel na ocel a hliník například. Krom toho Trump požaduje, aby američtí spojenci v Asii utráceli více za vlastní bezpečnost a nespoléhali jen na USA. To vede některé analytiky k úvahám, že by se Japonsko mohlo obrátit k Číně.

V současnosti je to ale vysoce nepravděpodobné, míní Nye dále. S ohledem na japonské obavy z čínské nadvlády mohou být zatím jen oťukávány možné alternativy. Dokud Trump nezajde ještě dál, je pro Japonsko aliance s USA nejlepším řešením.

Premiér Abe se od počátku snažil o zformování vztahu s Trumpem, se kterým se opakovaně sešel k jednání. Obě země koordinují severokorejskou politiku a Spojené státy ujistily Japonsko, že za ním stoprocentně stojí. Oba politici zastávají vůči Severní Koreji stejnou strategii – maximální tlak. Japonsko oznámilo investice do protiraketové obrany a na jejím vývoji bude spolupracovat s USA. Nově vyvolal obavy summit mezi Trumpem a Kim Čong-unem v Singapuru či Trumpova rétorika o nutnosti nést náklady na bezpečnost. Japonsko platí 75 % nákladů na udržování amerických jednotek v Japonsku, připomíná Nye dále. Jen letos japonská vláda z rozpočtu země zaplatila 1,7 miliardy dolarů za podíl na výdajích, další velké sumy (226 miliard jenů) za restrukturalizaci amerických sil a 266 miliard jenů v různých typech komunitní podpory (Japonci celkem často protestují proti přítomnosti a chování amerických vojáků, pozn.red.).

Nye svůj článek zakončuje argumentem, že právě americko-japonská aliance vytvoří rovnováhu moci mírnící vzestup Číny ve východní Asii. Mnohé závisí na tom, zda bude Trumpova administrativa schopna udržet toto spojenectví.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.