Švýcarská UBS jde ve Francii k soudu

Švýcarská bankovní skupina UBS, její francouzská pobočka a šest vrcholových manažerů jde k soudu.

Jejich obvinění se mají týkat toho, že pomáhali bohatým klientům vyhýbat se ve Francii placení daní. Vyšetřování trvalo řadu let. UBS čelí žalobám z daňových podvodů a praní špinavých peněz. Největší švýcarská banka riskuje pokutu až 5 mld. eur.

UBS už má za sebou soudní proces v USA. Banka musela vyplatit 780 milionů dolarů na „urovnání“ sporu. V Německu za podobných okolností souhlasila s pokutou 300 milionů eur.

Vyšetřování UBS ve Spojených státech spustil americký zaměstnanec Bradley Birkenfeld, který odhalil schéma, kterým banka převáděla peníze bohatých zákazníků z USA do Švýcarska, aniž by přitom platili daně. Tento whistleblower uvedl, že doufá, že banka dostane obrovskou pokutu. Pokud bude opravdu velká, říká, pak se snad ostatní banky leknou.

Za praní špinavých peněz je možno uložit pokutu ve výši až poloviny částky z dané „vyprané“ sumy. Ve francouzském případě se odhaduje, že daním uniklo až 10,6 mld. eur.

Ilustrační obrázek: Autor – twicepix – https://www.flickr.com/photos/twicepix/3295459278, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11109351

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.